Czym jest dieta sirt? Etapy, przeciwwskazania, jadłospis diety sirt
Jest to jedna z najmodniejszych metod odchudzania. Piosenkarka Adele korzystając właśnie z tej diety, zdołała schudnąć ponad 40 kilogramów. Na czym polega dieta sirt i jakie są zasady tego planu żywienia?
Dieta sirt - co to jest?
Dieta sirt została opracowana przez naukowców z angielskiego Uniwersytetu w Surrey - Aidana Gogginsa i Glena Mattena. Została opisana w książce pt.: The SirtFood Diet, wydanej w roku 2016, jest więc to nie tylko modny, ale i stosunkowo młody projekt odnośnie do odchudzania.
Dieta sirt polega na połączeniu ograniczenia kalorii w pożywieniu ogólnie, ale włącznie ze spożywaniem specjalnie skomponowanych i bogatych w aktywatory sirtuin zielonych koktajli.
Co istotne, w tej diecie najważniejsze są nie takie produkty, których dieta zakazuje, ale takie, które należy włączyć do codziennego jadłospisu. Pierwszy etap diety zaleca jedynie wykluczenie produktów z białej mąki oraz wysoko przetworzonych typu fast food.
Gdyby porównać to z innymi dietami od razu zauważymy, że nie są to duże restrykcje, a pomimo tego już na początku stosowania diety sirt można w przeciągu tygodnia schudnąć nawet trzy kilogramy.
Pierwsze kilka dni może być trudne, gdyż dwa początkowe etapy diety sirt zakładają znaczne ograniczenie kalorii.
Etapy diety sirt
Pomysłodawcy diety sirt, Goggins i Matten, podzielili jej wprowadzenie na cztery etapy w dwóch fazach:
Etap I
- Czas trwania - 3 dni;
- Od 1. do 3. dnia - posiłki o wartości maximum 1000 kcal;
- Posiłki: 3 koktajle sirtuinowe + 1 posiłek sirtuinowy.
Jak widać, bez wyzwań się nie obejdzie, gdyż przez pierwsze trzy dni spożycie kalorii musi zostać ograniczone do 1000 kcal. Przez cały dzień można spożyć jedynie trzy porcje zielonego koktajlu sirtuinowego oraz jeden posiłek stały, ale sirtuinowy i starannie liczyć przy tym kalorie.
Etap II
- Czas trwania - 4 dni;
- Od 4. do 7 dnia - posiłki o wartości max. 1500 kcal;
- Posiłki: 2 koktajle sirtuinowe + 2 posiłki sirtuinowe.
Od 4. do 7. dnia zaczyna być nieco lżej, gdyż wartość energetyczną posiłków możemy i powinniśmy zwiększyć do 1500 kcal. Na spożyte w ciągu tych dni pokarmy powinno składać się dwa koktajle sirtuinowe oraz i dwa stałe dania, również przygotowane na bazie produktów z dużą zawartością sirtuin.
Etap III
- Czas trwania - 7 dni;
- Od 8. do 14. dnie - bez warunków kalorycznych;
- Posiłki: 3 główne posiłki + 1-2 przekąski + 1 koktajl sirtuinowy.
Od dnia 8. do 14. nie musimy już stosować konkretnych restrykcji kalorycznych. Jednakże w jadłospisie musi się znaleźć przynajmniej jeden koktajl oraz trzy posiłki przygotowane z produktów sirtuinowych.
Etap IV
- Od 15. dnia do schudnięcia (warto stosować jak najdłużej, nawet do końca życia).
- Kaloryczność: brak konkretnych restrykcji kalorycznych.
- Posiłki: bez specjalnych zaleceń, ale warto odżywiać się racjonalnie, pić zielone koktajle oraz spożywać posiłki sirtuinowe.
Dieta sirt - opinie
Według dietetyków osiągnięcie wyników obiecujących schudnięcie przy diecie sirt jest jak najbardziej możliwe. Oczywiście pod warunkiem zastosowania się do przestrzegania jej zaleceń, a szczególnie założeń restrykcyjnych odnośnie do kaloryczności w pierwszym etapie diety.
Jednakże nie jest to dieta dla każdego, a to ze względu na redukcję zawartości energii w pożywieniu o 30-50 procent CPM (całkowitej przemiany materii), co jest niestety dość drastyczne. Niska energetyczność podawanych organizmowi pokarmów zmusza ten do korzystania z zapasów nagromadzonych w tkankach i jak mówi teoria sirt może to aktywować gen szczupłości i młodości. Jednocześnie niestety nie przeprowadzono jeszcze wystarczającej ilości rzetelnych badań, aby móc jednoznacznie stwierdzić, że sirtuiny mają stuprocentowy wpływ na masę ciała.
Pozbycie się trzech kilogramów nadwagi w ciągu tygodnia jest możliwy do uzyskania przede wszystkim poprzez ograniczenia kaloryczności posiłków. Natomiast wzrost lepszego samopoczucia, a także w dłuższej perspektywie atrakcyjniejszy wygląd będzie z kolei zasługą racjonalnego odżywiania się, czyli spożywania pokarmów bogatych w witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze.
Przeciwwskazania do stosowania diety sirt
Zastrzeżenia dietetyków budzi restrykcyjność pierwszych trzech dni do tygodnia diety sirt. Spożywanie bowiem ubogokalorycznych posiłków, nawet przez tak krótki okres, musi wywołać zarówno uczucie głodu, jak i zmęczenie czy drażliwość. Oprócz tego, pomimo zapewnień autorów diety, istnieje duże prawdopodobieństwo nietrafionego wyboru składników pożywienia, a to spowoduje zanik masy mięśniowej.
To nie są dobre strony i nikt przy takich efektach nie będzie w stanie na tak ubogiej energetycznie diecie funkcjonować zbyt długo. Dodatkowo takie odżywianie może powodować napady wilczego głodu, a stąd już prosta droga do efektu jojo.
Dlatego dietetycy odradzają drastyczne cięcia energetyczne, przy jak najbardziej polecanym oparciu o pożywienie bogate w sirtuiny.
Czym są i jak działają sirtuiny?
Sirtuiny, inaczej białka Sir, są grupą białek enzymatycznych o niezwykłych zdolnościach wyciszania określonych genów. Są to przede wszystkim tzw. geny starzenia, których aktywność powiązana jest z rozwojem m.in. takich chorób, jak miażdżyca, choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Sirtuiny jednocześnie mają również zdolność aktywacji tzw. genów długowieczności.
Występowanie sirtuin
Dieta odchudzająca SIRT bazuje na ok. 20 produktach, uważanych za wyzwalające sirtuiny i są to:
- czerwona cebula, czerwona cykoria, czerwone winogrona i czerwone wino;
- jarmuż, lubczyk, rukola, seler naciowy, pietruszka;
- kurkuma, papryczka chilli Bird’s eye;
- orzechy włoskie;
- kasza gryczana, soja;
- tłoczona na zimno oliwa z oliwek (Extra virgin);
- niesłodzone kakao, czekolada gorzka o zawartości kakao minimum 85%;
- prawdziwa kawa, zielona herbata Matcha;
- daktyle Medjool, truskawki, borówki.
Działanie sirtuin
Chociaż brakuje jeszcze jednoznacznych, długotrwałych badań klinicznych, do tej pory udało się ustalić, że sirtuiny:
- spowalniają procesy starzenia się organizmu na poziomie komórkowym;
- dezaktywują kancerogenne wolne rodniki, chroniąc przed takimi chorobami, jak nowotwory, choroby układu krążenia czy choroby skóry;
- zwiększają odporność na stres;
- biorą udział w procesach przesyłania kodu genetycznego (transkrypcja);
- mają pozytywny wpływ na metabolizm i wydajne pozyskiwanie energii;
- wspomagają spalanie tłuszczu;
- regulują poziom glukozy i insuliny;
- mają korzystny wpływ na aktywność hormonu tarczycy.
Nie nazbyt restrykcyjna dieta sirt może być stosowana nie tylko jako dieta odchudzająca, ale jako ogólna metoda odżywiania się, a więc i sposób na życie. Produkty wyzwalające sirtuiny są wszak od dawna uważane za zdrowe i korzystne dla zdrowia i samopoczucia.
Komentarze