Grzybek tybetański, czyli o zaletach domowego kefiru z grzybka
Kefir z grzybka... brzmi niezwykle? W przypadku grzybka tybetańskiego jest to zupełnie realne, ponieważ jego niewielkie ziarenka pozwalają na zrobienie zdrowego i smacznego kefiru, znajdującego zastosowanie w profilaktyce wielu chorób oraz będącego smacznym uzupełnieniem wielu dań.
Kefir z powodzeniem przygotowujemy we własnej kuchni i będziemy mogli cieszyć się jego smakiem i zdrowotnym oddziaływaniem na nasz organizm.
Czym jest grzybek tybetański?
Kefir kojarzy się nam ze sfermentowanym produktem mlecznym, który pijemy prosto z butelki lub kubeczka, albo zalewamy nim płatki czy świeże owoce. Okazuje się, że produktem kefirowym może być również inny produkt. Grzybek tybetański, czyli znany napój kefirowy, był znany już w starożytności. Dawniej wierzono, że zapewnia długowieczność. Dziś staje się kolejnym, zdrowym produktem, który coraz częściej stosowany jest w codziennej diecie. Używany jest jako napój probiotyczny ale także jako składnik wielu potraw.
Jak wyhodować grzybka i zrobić z niego kefir?
Grzybka kefirowego możemy z powodzeniem wyhodować we własnym domu. Należy przygotować spory, szklany słoik i umieścić w niej dwie łyżki ziaren grzybka. Zakupimy je w sklepach ze zdrową żywnością oraz w Internecie. Ziarenka zalewamy szklanką mleka, pamiętając by nie było to mleko UHT. Najlepiej, gdyby zawierało 1,5% tłuszczu. Słoiczka nie zamykamy ale przykrywamy gazą i ściągamy gumką. Odstawiamy go na 24 godziny w ciepłe miejsce (temperatura pokojowa). Po tym czasie należy delikatnie przemieszać powstały kefir oraz odcedzić go na sitku. Grzybka możemy przepłukać wodą i umieścić z powrotem w słoiku, aby kolejnego dnia zebrać następną porcję zdrowego kefiru.
W hodowli grzybka musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, a mianowicie, aby nie używać żadnych metalowych narzędzi ani naczyń. Najlepsze będą naczynia plastikowe lub szklane. Kolejna sprawa to mleko: powinno być jak najmniej odtłuszczone, idealne będzie mleko prosto od krowy. Jeśli więc mamy zaprzyjaźnionego gospodarza, warto poprosić go o porcję takiego mleka, znakomitego do przygotowania tego smacznego i zdrowego kefiru.
Jak przebiega kuracja kefirem z ziaren grzybka?
Kefiry ze sklepu zazwyczaj pijamy według własnych upodobań: prosto z opakowania lub mieszamy owocami czy musli. Z kefirem z grzybka jest nieco inaczej. Stosowanie go nazwać można swego rodzaju kuracją, którą zaczynamy od niewielkich porcji kefiru, jednocześnie obserwując reakcję naszego organizmu na picie tego napoju probiotycznego. Dzięki temu unikniemy niepożądanych reakcji, na przykład ze strony układu pokarmowego. Kuracja trwać powinna 20 dni, po czym robimy 10 dni przerwy i znów pijemy kefir. Kurację stosować możemy nawet do pół roku.
Przeciwwskazaniami to rozpoczynania kuracji są stosowanie na stałe leków, nadużywanie alkoholu, uczulenie na laktozę czy osoby, stosujące zastrzyki z insuliny. Kobiety w ciąży powinny stosowanie kefiru każdorazowo konsultować z lekarzem prowadzącym.
Właściwości i zastosowanie kefiru z grzybka tybetańskiego
Kefir z grzybka tybetańskiego ma szerokie zastosowanie w profilaktyce oraz leczeniu wielu chorób. Kefir jest zdrowym i naturalnym napojem probiotycznym, który skutecznie chroni błonę śluzową żołądka oraz przełyk. Ponadto, zawarte w nim kultury bakterii oraz drożdże oczyszczając przewód pokarmowy ze szkodliwych toksyn oraz wspomagają trawienie. Zawiera również witaminy z grupy B, witaminę K, dużo wapnia i fosforu.
Kefir z grzybka poleca się przy wszelkich schorzeniach układu pokarmowego, w tym przy uporczywych biegunkach, zaparciach, nadżerkach, wrzodach, zapaleniu jelit oraz innych problemach z trawieniem oraz chorobach dróg żółciowych. Stosuje się go również w profilaktyce nowotworu jelita grubego oraz okrężnicy. Picie kefiru jest polecane osobom po kuracji antybiotykowej, ponieważ pozwala na przywrócenie zdrowej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Rewelacyjnie radzi sobie z wszelkimi chorobami skóry, przyspiesza jej regenerację, wspomaga odporność organizmu oraz skraca czas leczenia infekcji. Zaleca się jego picie w przypadku łuszczycy, opryszczki, grzybicy czy trądziku. Co ciekawe, kefir z grzybka tybetańskiego skutecznie łagodzi objawy alergii, w tym również pokarmowych. Jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, co więcej: zaleca się jego picie matkom karmiącym. Kefir z grzybka obniża poziom cukru we krwi oraz zmniejsza ciśnienie tętnicze, stosowany jest więc w leczeniu i profilaktyce chorób serca. Kefir oczyszcza nerki, stymuluje ich pracę oraz zwiększa libido. Napój z grzybka wykazuje także pozytywne działanie na układ nerwowy: łagodzi napięcie, zmniejsza problemy ze snem oraz zwiększa wydzielanie się serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.
Kefir z grzybka można pić jako napój ale możliwe jest także stosowanie go jako składnik wielu dań. Z wykorzystaniem karieru przygotować można smaczny sos tzatziki czy pomidorowy, twarożek z ulubionymi dodatkami, koktajle owocowe i warzywne.
Komentarze
https://szanujezdrowie.pl/przepis-na-eliksir-mlodosci/