Jak leczyć odleżyny - co pomaga?
W przypadku opieki nad pacjentami leżącymi, niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na ich skórę. Niestety, w wyniku długotrwałego ucisku na tkanki miękkie wywołanego ciężarem ciała pacjenta, dochodzi do zaburzeń mikrokrążenia i powolnej martwicy tkanek skóry. W ten sposób tworzą się bolesne odleżyny, które stwarzają ryzyko infekcji i powodują dyskomfort pacjenta. Jednak jak leczyć odleżyny i im zapobiegać?
Odleżyny - czym one dokładnie są?
Odleżyny to nic innego jak zmiany skórne, które w dalszej kolejności prowadzą do martwicy tkanek. Odleżyny są bardzo częstym problemem osób lezących, stale unieruchomionych, otyłych lub chorych na cukrzycę. Zanim poruszona zostanie kwestia tego, jak leczyć odleżyny, warto zrozumieć ich istotę oraz powagę dolegliwości. Nieleczone odleżyny mogą nie tylko powodować ból u pacjenta, ale także przyczynić się do poważnych infekcji, które kończą się wieloma komplikacjami. Odleżyny głównie są spowodowane przez zaburzenia krążenia krwi w tkance podskórnej i tkankach miękkich. Faktem jest jednak to, że zwiększone ryzyko ich powstawania wykazują osoby:
- ciepiące na cukrzycę;
- nie mogące samodzielnie się poruszać;
- borykające się z otyłością i unieruchomione;
- przyjmujące niektóre leki uspokajające i antydepresyjne;
- borykające się z problemami żylnymi i problemami z krążeniem.
Oczywiście wyżej wymienione czynniki ryzyka odnoszą się jedynie do osób trwale lub czasowo unieruchomionych.
Czy odleżynom można zapobiegać?
Zanim rozwikłana zostanie kwestia tego, jak leczyć odleżyny, warto zastanowić się, czy odleżynom można zapobiegać? Okazuje się, że profilaktyka odleżyn nie jest tak skomplikowana, jak może się to wydawać. Istnieje kilka zasad, które pomogą opiekunom osób leżących zmniejszyć ryzyko powstawania ran. Wobec tego jak leczyć odleżyny, a raczej jak im zapobiegać? Oto kilka wskazówek.
1. Obserwowanie stanu ogólnego pacjenta
Odleżyny, szczególnie w pierwszym stadium, mogą być wyjątkowo trudne do zdiagnozowania. Towarzyszy im zazwyczaj niewielkie zaczerwienienie oraz obrzęk. Nie da się więc ukryć, że bardzo trudno jest je przeoczyć. Jednak opiekunowie osób leżących powinni stale obserwować swoich podopiecznych. Często już w pierwszym stadium rozwoju odleżyn pojawia się ból i dyskomfort, który pacjent może sygnalizować.
2. Odpowiednia pielęgnacja skóry pacjenta leżącego
Dbanie o stan skóry pacjenta leżącego również jest jednym z elementów profilaktyki odleżyn. Opiekunowie powinni zwrócić uwagę na to, by naskórek był zawsze czysty i dokładnie osuszony. Można w tym celu korzystać ze specjalnych preparatów do kąpieli. Dodatkowo w nawilżaniu skóry pomogą specjalistyczne preparaty jak np. Sudocrem. Maść ta pozwala na odbudowanie naturalnej bariery ochronnej skóry, a także znacznie ją wzmacnia.
3. Dbanie o stały dostęp tlenu do skóry
Zapewnienie cyrkulacji powietrza również pomoże zapobiegać odleżynom. Pacjenci leżący powinni więc mieć stale wietrzone pomieszczenie, w którym przebywają, a także powinni mieć regularnie zmienianą garderobę oraz bieliznę. Ważne, by korzystać z tkanin cechujących się dużą przewiewnością. To samo tyczy się wyrobów chłonnych, oczywiście o ile pacjent z nich korzysta. Nie wolno dopuścić do tego, by skóra pacjenta miała ciągły kontakt z wilgocią. Niestety, ale pot czy nagromadzenie moczu sprzyjają powstawaniu odleżyn.
Jak leczyć odleżyny?
Okazuje się, że często nawet dzięki odpowiedniej pielęgnacji, nie da się uniknąć powstania odleżyn. Istnieje wiele innych czynników, niezależnych od opiekunów. Można tu wskazać chociażby na cukrzycę czy otyłość lub ogólnie istniejące problemy z krążeniem. Niemniej jednak nawet jeśli odleżyny zdążyły się już wytworzyć, nie warto rezygnować z zabiegów pielęgnacyjnych. Przyniosą one nie tylko ulgę pacjentom, ale także szybko poprawią stan ich skóry. Wobec tego jak leczyć odleżyny?
1. Maści przyspieszające gojenie
Pierwszym ze sposobów odnośnie tego jak leczyć odleżyny jest stosowanie odpowiednich kremów i maści, które przyspieszają gojenie. Można tu wskazać chociażby na maść Sudocrem. Wykazuje się ona działaniem antybakteryjnym, ale także pomaga w procesie odbudowy naskórka.
2. Opatrunki i pielęgnacja
Często w momencie, kiedy odleżyny znajdują się już w zaawansowanym stadium, koniecznie jest udanie się do specjalisty. W tym momencie istnieje ryzyko rozwoju martwicy lub tego, że odleżyny obejmą także kości czy mięśnie. Celem ich leczenia stosuję się opatrunki, które zabezpieczają ranę, a jednocześnie nie utrudniają przepływu powietrza. Powinny być one regularnie zmieniane.
Źródła:
- https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/odlezyny-leczenie-przyczyny-profilaktyka-odlezyn,6196,n,192
- https://www.wapteka.pl/blog/artykul/jak-wspomoc-leczenie-odlezyn-skuteczne-kremy-preparaty-i-masci-na-odlezyny
Komentarze