Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu? Ważna rozmowa z alkoholikiem

AlkoholizmAlkoholizm jak żadna inna choroba nie wpływa tak bardzo na funkcjonowanie osoby uzależnionej i jej bliskich. Nie bez znaczenia mówi się, że także oni są współuzależnieni i powinni odbywać terapię. Dlatego tak ważna jest szybka i skuteczna interwencja, aby nie podpuścić do najgorszych scenariuszy, kiedy to alkoholizm niszczy zdrowie, relacje rodzinne czy powoduje przemoc czy agresję.

Jak rozpoznać czy osoba jest uzależniona od alkoholu?

Choć zazwyczaj alkoholik umiejętnie maskuje swój nałóg, a gdy rodzina zwraca uwagę, że zbyt dużo i często pije, zawsze znajduje powody mające odeprzeć atak. Alkoholik "nagradza się" piciem, szukając ku temu okazji i sposobności, w ten sposób tworząc sobie doskonałe warunki do pogłębiania nałogu. Osoba uzależniona nie zna umiaru i nie potrafi przestać pić - często popada w tzw. ciągi alkoholowe, które trwają nawet kilka dni. Życie alkoholika skupione jest wokół picia i często nawet pozornie normalne funkcjonowanie ma za zadanie oszukać rodzinę i bliskich, że problem alkoholowy nie istnieje. Niektóre osoby maskowanie nałogu opanowują do perfekcji, prowadząc aktywne życie zawodowe, często będąc na wysokich stanowiskach. Takie osoby to tzw. wysokofunkcjonujący alkoholicy (z ang. HFA), którzy piją w samotności, a pomoc alkoholikowi, który jest szanowany w środowisku jest jeszcze trudniejsza, dlatego, że takie osoby wstydzą się podjąć leczenie, bojąc się, że ich nałóg zniszczy ich reputację.

Jak dotrzeć do alkoholika? Jak rozpocząć rozmowę?

Jednym ze sposobów jak pomóc alkoholikowi jest interwencja (rozmowa z alkoholikiem) zorganizowana w obecności najbliższych osób oraz psychologa, który wie, jak rozmawiać z alkoholikiem aby namówić go na leczenie. Taka interwencja powinna odbyć się na neutralnym gruncie i być zaskoczeniem dla alkoholika. Istnieje kilka warunków, które należy spełnić aby przykładowa rozmowa z alkoholikiem była skuteczna:

  1. Alkoholik musi być trzeźwy,
  2. Rozmowa powinna być pozbawiona nadmiernych emocji - nie może być powodem do rzucania oskarżeń, ważne, aby odbyła się w życzliwej atmosferze,
  3. Do interwencji należy się przygotować - zorganizować pomoc terapeuty, oraz wiedzieć co zrobić z alkoholikiem, gdy ten wyrazi chęć podjęcia leczenia. Musimy znać adresy ośrodków, sposoby walki z uzależnieniem, tak aby od razu móc przedstawić jak można pomóc alkoholikowi.

Jak uświadomić alkoholikowi, że jest alkoholikiem?

W interwencji muszą brać udział osoby najbliższe, znające to w jaki sposób rozwijał się nałóg osoby uzależnionej i mogące przedstawić zmiany jakie nastąpiły w jego zachowaniu. Przedstawienie rzeczowych konsekwencji uzależnienia to skuteczna pomoc alkoholikom, którzy na przykładzie konkretnych wydarzeń mogą uświadomić sobie, że przestali kontrolować swoje życie. Często nie dzieje się to w czasie pierwszej rozmowy z alkoholikiem, ale może ona być sygnałem, że bliskie osoby widzą te zmiany, a maskowanie nałogu nie jest skuteczne. To terapia wstrząsowa dla alkoholika, który był przekonany, że kontroluje picie.

Jak namówić alkoholika na leczenie?

Odpowiednie przygotowanie do rozmowy ma na celu zaoferowanie konkretnej pomocy dla osób uzależnionych - można nawet przygotować kilka rozwiązań - być może obawia się on pobytu w zamkniętym ośrodku, dlatego można przedstawić to jak pomóc alkoholikowi w domu. Należy zapewniać pełne wsparcie przed, po i w trakcie leczenia, a także samemu zaproponować skorzystanie z terapii. To często jest niezbędne, aby samemu uporać się z traumą alkoholizmu w rodzinie, a także wyzbyć się zachowania osoby współuzależnionej. Aktywne i zdecydowane podejście do tematu powinno być sygnałem dla alkoholika, że pragniemy jego dobra.

Co zrobić z alkoholikiem, kiedy pierwsza próba pomocy okazała się nieskuteczna?

Ponieważ alkoholizm to choroba niezwykle złożona, pierwsza rozmowa z alkoholikiem może nie oznaczać wygrania całej wojny. Choć łatwo powiedzieć, nie możemy się zniechęcać i zaniechać sposobów jak skłonić alkoholika do leczenia. Być może potrzebuje on czasu na przemyślenie przebiegu tej interwencji lub większych i poważniejszych konsekwencji. Często, choć jest to trudne, alkoholik musi sięgnąć dna, aby móc się odbić. Dlatego mamy pełne prawo nie tolerować jego nałogu i myśleć o sobie i dobru rodziny. Najgorsza jest niekonsekwencja w działaniu osób bliskich, więc jeśli nie możemy spełnić naszych gróźb, np. o rozwodzie - nie mówmy, że to zrobimy. Alkoholik ma wtedy pełne możliwości do trwania w nałogu, a my, nieświadomie przyczyniamy się do tego, że pije. Dlatego pracujmy także nad sobą, a ta praca z pewnością da możliwości i wiedzę jak postępować z alkoholikiem który nie chce się leczyć.

Przy przygotowaniu do interwencji ważne jest poznanie możliwości leczenia, także metod farmakologicznych, które są całkowicie bezpieczne dla życia i zdrowia alkoholika, choć wywołują wiele niepotrzebnych obaw. Są one wsparciem dla osób, które chcą rozpocząć leczenie, a potrzebują dodatkowego bodźca i uzupełnienia terapii.

Autor: www.insertmed.pl.

Komentarze

Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień
Zapraszam do rozmowy z naszym konsultantem, nie jest zobowiązująca, kosztuje tyle co zwykłe połączenie telefoniczne, ale może okazać się najważniejszą rozmową w Twoim życiu
532253769
http://www.detoxmed.pl
Ośrodek Arka
Ciekawy artykuł. Życie z osobą uzależnioną jest niezwykle trudne dla całej rodziny. Postawa powinna być wspierająca, ale jednocześnie konsekwentna i asertywna względem uzależnionego. To ważne, by pomagać świadomie i nie zaszkodzić sobie samemu. Istotne jest zasięgniecie porady terapeuty, psychologa czy wspólna terapia.
https://www.osrodekarka.com.pl