Krwotok z nosa - przyczyny

Krwawienie z nosaŻyjemy w szalonym tempie, dużo pracujemy, często nie dosypiamy, jesteśmy stale narażeni na stres. Odbija się to na naszym zdrowiu. Ciągłe przemęczenie może, skutkować takimi objawami jak bóle głowy czy lekkie krwawienia z nosa. Krwawienie zawsze wzbudza duży niepokój, jeśli więc zdarza się ono często, nie denerwuj się, tylko wybierz się do lekarza, aby sprawdzić, czy jego przyczyną jest na pewno tylko zmęczenie.

Przyczyny krwawienia z nosa bywają różne - mogą być błahe, ale i poważne, dlatego nie należy lekceważyć tej dolegliwości. Po konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu i wykonaniu podstawowych badań krwi zapewne zostaniesz skierowany do laryngologa, aby ustalić, czy przyczyna krwawień z nosa nie leży po stronie nieprawidłowości anatomicznych.

Przyczyny krwotoków z nosa

Do najczęstszych przyczyn krwotoków z nosa należą:

1. Nadciśnienie tętnicze i problemy z krążeniem

Nagłe i gwałtowne krwotoki z nosa mogą, być, spowodowane przez skoki ciśnienia tętniczego. Zdarzają się zwłaszcza wtedy, kiedy górne ciśnienie, czyli tak zwane skurczowe, przekracza 150 mmHg. Powtarzające się krwawienia z nosa, z towarzyszącymi im bólami głowy czy dokuczliwymi szumami w uszach, mogą być jednym z pierwszych objawów nadciśnienia tętniczego, które trzeba leczyć. Krwotoki przy nadciśnieniu budzą duży niepokój pacjentów, ponieważ są dosyć obfite i z reguły zmuszają do wizyty u lekarza. W przebiegu nadciśnienia stanowią one swoisty zawór bezpieczeństwa ze strony naszego organizmu, ponieważ aby pod wpływem fali ciśnienia nie doszło do pęknięcia naczyń krwionośnych w głowie i wylewu krwi do mózgu, często następuje krwawienie właśnie z nosa. Pamiętajmy, że nadciśnienie tętnicze to poważna choroba, którą bezwzględnie trzeba leczyć, aby nie dopuścić do poważnych jej następstw. Jeżeli już leczysz się na nadciśnienie, a mimo to zdarzają się gwałtowne krwawienia z nosa, oznacza to, iż stosowane leczenie nie przynosi rezultatów i trzeba je zmodyfikować.

2. Zażywanie niektórych leków

Jedną z częściej występujących przyczyn krwawień z nosa, są też preparaty zmniejszające krzepliwość krwi, zawierające na przykład warfarynę. Do zmniejszenia krzepliwości przyczyniają się też, zażywne z nadmierną częstotliwością, leki przeciwbólowe bez recepty, zawierające kwas acetylosalicylowy. Na zmniejszenie krzepnięcia wpływają również różnego rodzaju terapie naturalne jak choćby te oparte na znacznych ilościach czosnku i cebuli. Jeśli połączy się je z zażywaniem popularnej aspiryny, mogą skutkować krwawieniami z nosa.

3. Problemy laryngologiczne

Przyczyną tej niepokojącej dolegliwości mogą być również problemy natury laryngologicznej, a wśród nich:

Przesuszenie błony śluzowej nosa
Błona wyściełająca nos jest bardzo cienka i delikatna i w nieodpowiednich warunkach łatwo ulega nadmiernemu wysuszeniu. Dzieje się tak, kiedy na przykład spędzamy wiele godzin w pracy, w klimatyzowanych pomieszczeniach. Śluzówka wysusza się, a znajdujące się w niej drobne naczynka krwionośne stają się kruche i pękają, powodując krwawienia z nosa. W takim przypadku stosunkowo łatwo możemy pomóc sobie sami, odpowiednio nawilżając śluzówkę nosa. Możemy to zrobić za pomocą specjalnych sprayów nawilżających nos lub używając wody morskiej w aerozolu. Preparaty takie dostępne są w każdej aptece.

Skrzywienie przegrody nosowej
Kolejną laryngologiczną przyczyną krwotoków z nosa jest krzywa przegroda nosowa. Ten problem dotyczy bardzo wielu osób. Jednak u większości nie daje ona szczególnie dokuczliwych objawów. Kiedy, jednak skrzywienie jest znaczne, może powodować uczucie zatkanego nosa, bóle głowy oraz nawracające krwawienia. Skrzywienie i deformacja przegrody sprawiają, że bogato unaczyniona błona śluzowa nosa, mocno się napina i łatwiej ulega wysuszeniu, przez co naczynka krwionośne łatwo pękają. U osób z krzywą przegrodą, krwawienie często powtarza się tylko z jednej dziurki nosa. Skrzywienie przegrody skutecznie leczy się, wykonując niewielki zabieg laryngologiczny.

Chroniczne zapalenie zatok
Przewlekłe zapalenie zatok to także jedna z potencjalnych przyczyn nawracających krwawień z nosa. Stale obecne w zatokach bakterie chorobotwórcze, przedostają się również do nosa, gdzie uszkadzają delikatną śluzówkę, powodując krwawienia. Przy przewlekłych dolegliwościach zatok, problemem jest również bardzo częste, silne wydmuchiwanie nosa, prowadzące do uszkodzeń błony śluzowej i krwawień. Po wyleczeniu chorych zatok problem mija.

Nadużywanie kropli do nosa
Nawracające krwawienia z nosa, mogą być też objawem polekowego nieżytu nosa, do którego dochodzi u osób nadużywających kropli do nosa. Najczęściej są to pacjenci z alergią, którzy zamiast wybrać się do lekarza, usiłują leczyć się na własną rękę. Przyjmują więc tygodniami, a często nawet miesiącami, spray do nosa zawierający xylometazolin lub nafazolinę i trwale uszkadzają śluzówkę. Na skutek alergii cierpią na ciągły katar, a krople te pozwalają im swobodnie oddychać przez 4-5 godzin. Pamiętajmy jednak, że tego typu preparaty mogą być stosowane, co najwyżej doraźnie i zaledwie przez 4-5 dni, a alergia powinna być rozpoznana i skutecznie leczona za pomocą leków doustnych.

Zmiany hormonalne w organizmie
Dużą grupę pacjentów cierpiących na lekkie krwawienia z nosa, stanowią kobiety w ciąży. Jest to spowodowane dużymi wahaniami hormonalnymi w organizmie. Krwawienia z nosa bardzo często budzą duży niepokój u przyszłych mam. Jednak z reguły są one niegroźne. W ciąży, na skutek zmian hormonalnych, naczynka krwionośne w nosie ulegają osłabieniu. Trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie nosa i unikać nadmiernego stresu i wysiłku. Po porodzie przykre dolegliwości ustąpią.

Urazy mechaniczne
Jedyną z przyczyn krwawienia z nosa są urazy - uderzenie, upadek. W takim przypadku należy udać się do lekarza, aby wykluczyć poważniejsze następstwa upadku, takie jak złamanie nosa.

Choć budzą z reguły duży niepokój - to w przeważającej większości przypadków krwotoki z nosa nie mają groźnych przyczyn. Pamiętajmy, aby nie wpadać w panikę, tylko w razie nawracających dolegliwości udać się po poradę do lekarza laryngologa.

Komentarze