Masaże - rodzaje, techniki, przeznaczenie

Masaż tajskiNasze ciało komunikuje się z nami regularnie, obwieszczając nam swoje potrzeby, których my nie zawsze rozumiemy, nie zawsze za ich głosem idziemy. Ludzki organizm nie sprecyzuje nam konkretów. Owszem, powie, że chciałby zostać pomasowany ale nie wyjawi nam, jakim konkretnie masażem, bo rodzajów masażu jest więcej niż tylko jeden.

Tego już musimy domyślić się sami. Zanim zdecydujemy się na masaż, zwłaszcza jeżeli nie rozróżniamy ich rodzajów i przeznaczenia, warto zapoznać się co w trawie piszczy a więc jaki masaż jakie przynosi korzyści a wówczas, bogatsi o tę wiedzę, możemy dokonać świadomego wyboru, zamiast wybierać w ciemno.

Masaż szwedzki

Jeżeli kiedykolwiek zetknęliście się z jakimś masażem, prawdopodobnie był to szwedzki masaż relaksujący. Jego znakiem rozpoznawczym jest to, że masażysta w trakcie takiego zabiegu, długimi i jednocześnie dość posuwistymi ruchami nie tylko ugniata mięśnie na naszych plecach ale też wykonuje na nich kołowe ruchy. W ten sposób dochodzi do niczego innego jak rozluźnienia napiętych często mięśni.

Tak więc, jak już ustaliliśmy, jest to masaż rozluźniający mięśnie, który jednocześnie zmniejsza ich napięcie. Co ciekawe, ten typ masażu może wpłynąć na poprawę naszego krążenia. Tak więc jeżeli nigdy wcześniej nie mieliście do czynienia z profesjonalnym masażem, chcecie pozbyć się napięcia z pleców czy ramion (lekkiego lub średniego) warto zdecydować się właśnie na szwedzki rodzaj masażu.

Masaż tkanek głębokich

Nazwa tego masażu jest dość sugerująca. Masując tkanki głębokie nie robimy nic innego jak zmniejszamy napięcie głębszych warstw zarówno tkanki mięśniowej jak i powięzi. To, co zdecydowanie różni ten rodzaj masażu od stylu szwedzkiego to technika uciskania, która tutaj jest, siłą rzeczy, bardziej intensywna.

Korzyścią płynącą z tego rodzaju masażu jest na pewno rozluźnienie chronicznego napięcia, które nam się zebrało. Drugą korzyścią może tutaj być poprawa zasięgu naszego ruchu. Jest to propozycja dla tych, którzy czują chroniczny ból lub po prostu szukają bardziej intensywnej alternatywy niż to, co proponuje nam szwedzki masaż.

Masaż gorącymi kamieniami

Rozgrzane bazaltowe kamienie, to narzędzie do masażu gorącymi kamieniami. Tutaj nie tyle ręce masażysty co położenie wspomnianych kamieni ma znaczenie. Umieszcza się je klientowi na plecach w miejscach, w których klient czuje i zgłasza największe napięcie.

Tak więc korzyścią płynącą z tego rodzaju masażu jest rozluźnienie tych konkretnych partii mięśni, które mamy akurat napięte. Jest jeszcze jedna zaleta gorących kamieni a mianowicie to, że mogą one poprawić nasze krążenie krwi. Jeżeli lubimy ciepło, szczególnie to o charakterze leczniczym lub zmagamy się z ciężkim do rozluźnienia napięciem, masaż gorącymi kamieniami będzie dobrym wyborem.

Masaż sportowy

Masaż sportowy, jak sama nazwa wskazuje został zaprojektowany dla sportowców. Co ciekawe, wersje sportowe masaży czerpią swoje techniki z masażu szwedzkiego. Powtarza się w nich te same ruchy, które uśmierzają dolegliwości, wspierając jednocześnie szybszą regenerację kontuzji, które aktywnym osobom czasem się zdarzają a niekiedy wiążą się one z nadmiernym stresem.

Regularne masaże sportowe mają wiele korzyści. Najważniejsze z nich to skrócony czas regeneracji po treningach, większy zasięg ruchów ale też lepsze wyniki w przyszłości. Więc jeśli regularnie ćwiczysz, uprawiasz jakiś sport, równie regularnie albo chcesz utrzymać kondycję to jest to masaż dla Ciebie.

Masaż techniką japońską

Shiatsu jest japońską techniką masażu. Swoje korzenie ma ona w chińskiej medycynie. Za pomocą takiego masażu usuwa się blokady uniemożliwiające swobodny przepływ energii, która jest nie byle jaką energią, bo energią życiową. Jest to masaż dość charakterystyczny, może nawet specyficzny. Dlaczego? Masażysta rozmasowuje napięcia zlokalizowane na plecach, w stawach i kończynach za pomocą własnych łokci, kolan a nawet stóp.

Masaż shiatsu wpływa na poprawę krążenia, wspiera produkcję oksytocyny w organizmie co z kolei skutecznie nas odstresowuje. Jeżeli jesteś zestresowany/zestresowana, chcesz się odprężyć, interesują Cię wschodnie techniki masażu to jak najbardziej, warto z takiego masażu skorzystać.

Masaż punktów spustowych

Czasem zdarza się tak, że odczuwane przez nas napięcie, które ma charakter chroniczny jest zlokalizowane głęboko w naszych tkankach mięśniowych. Założenie podobne jak w przypadku masażu głębokich tkanek, jednak różnica polega na tym, że punkty spustowe, kiedy je masujemy, zwalczają obecne napięcie w bólach, które promieniują z jednego ale równie dobrze z kilku konkretnych punktów. Masaż tkanek głębokich przynosi ulgę w napięciu zlokalizowanym na stosunkowo większej powierzchni ciała.

Masaż punktów spustowych niesie ulgę w rwie kulszowej, uśmierzając ból, który ona powoduje. Pomoże rozluźnić się sztywnym stawom, pomoże w zapaleniu więzi podeszwowej a także innym schorzeniom. Więc jeśli doskwiera Ci któraś z tych dolegliwości i jesteś osobą, która jest odporna na odczuwany ból, możesz go wypróbować. Jest to masaż słynący z tego, że bywa nieco bolesny. O tym warto pamiętać.

Masaż dla dwojga

Jest to opcja nie tylko dla małżonków czy zakochanych. Na masaż dla dwojga możesz się wybrać z kim tylko chcesz. Ważne byś czuł/czuła się przy tej osobie swobodnie. Tutaj najczęściej mamy do czynienia z masażem szwedzkim ale to również nie jest żadna reguła. Jest to sposób na umocnienie wzajemnych więzi, z korzyścią zarówno dla ciała jak i dla ducha. Różnica generalnie polega na tym, że są tutaj dwa łóżka do masażu zlokalizowane obok siebie oraz dwóch masażystów. Możecie wybrać taki sam masaż a możecie postawić na różnorodność.

Masaż na bóle ciążowe

Masaż prenatalny, bo o nim mowa, ma za zadanie uśmierzyć ciążowe bóle. Kobieta leży wówczas na boku a jeżeli na wyposażeniu salonu jest specjalne łóżko z otworem na brzuch, wtedy klientka kładzie się na brzuchu.

Masaż prenatalny zmniejsza ból. Pomaga on także przyszłym mamom przy objawach depresji, gdy towarzyszy jej bezsenność czy też niepokój. Taki rodzaj masażu należy wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Pomoże on przy odczuwaniu bólu dolnych partii pleców.

Masaż stóp

Refleksologia to specjalistyczny masaż stóp. Warto wiedzieć, że istnieje również masaż relaksujący ale nie jest to tym samym. Masażysta podczas zabiegu stymuluje właściwe punkty zlokalizowane na naszych stopach, które z kolei odpowiadają naszym wewnętrznym narządom. Są też i takie salony masażu, które w swojej ofercie mają też refleksologię na twarz.

Korzyści jakie płyną z refleksologii stóp to złagodzenie napięcia w stopach, które bierze się stąd, że spędzamy regularnie długie godziny w pozycji stojącej lub jest to efekt noszenia wysokich obcasów również długo i regularnie. To także pewnego rodzaju przekonanie, że za pomocą refleksologii możemy w naturalny sposób zbalansować nasze ciało.

Masaż jogiczny

To teraz kilka zdań o masażu tajskim, który niektórzy z nas mogą kojarzyć pod inną nazwą, masażu jogicznego. Jest to seria rozciągających intensywnych ćwiczeń, które nie wymagają od nas zdejmowania ubrania.

Korzyścią, jaka płynie z praktykowania masażu tajskiego jest większa elastyczność, zwiększony zasięg naszych ruchów możliwych do wykonania ale też redukcja bólu, choć to jedynie kilka jego zalet, które udało się udokumentować. Tak więc jeżeli chcemy by nasza rozciągliwość była większa niż dotychczas i nie jesteśmy entuzjastami rozbierania się przy obcych, taki masaż jest jak najbardziej dla nas.

Przy współpracy z ThaiSun.

Komentarze