Masło kakaowe na twarz, włosy, do ciała. Właściwości masła kakaowego
Pozyskiwane z nasion kakaowca Theobroma cacao masło kakaowe ma silne właściwości regenerujące, odżywcze i ochronne. Skutecznie nawilża, natłuszcza, odmładza i chroni skórę przed działaniem niekorzystnych warunków zewnętrznych. Można je stosować na skórę twarzy, ciała oraz na włosy. Najlepiej sprawdzi się w przypadku cery suchej oraz dojrzałej.
Masło kakaowe (inaczej tłuszcz kakaowy lub olej kakaowy) jest bogate w antyutleniacze, witaminy i cenne kwasy tłuszczowe. Jego regularne stosowanie pozwoli na długo zachować jędrną, elastyczną i zdrową skórę. Jest także wręcz niezastąpione w walce z rozstępami. Warto wiedzieć, jak stosować masło kakaowe w pielęgnacji skóry i włosów, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.
Masło kakaowe - właściwości i skład
Kakaowiec to roślina naturalnie występująca w Afryce, Indonezji oraz Ameryce Środkowej i Południowej. Z jej nasion pozyskuje się cenne masło, które od wieków wykorzystywane jest w celach spożywczych, kosmetycznych oraz leczniczych.
Zapewne każdy z nas wie, że tłuszcz kakaowy jest niezbędnym składnikiem do produkcji czekolady. Jest również cennym kosmetykiem, który pomoże szybko poprawić stan skóry oraz włosów.
Skład masła kakaowego
W składzie masła kakaowego znajdziemy:
- nasycone kwasy tłuszczowe,
- nienasycone kwasy tłuszczowe - w tym bardzo cenny kwas oleinowy należący do grupy Omega 9,
- polifenole w postaci katechin, antocyjanów i pro antocyjanów,
- alkaloidy,
- peptydy,
- sole mineralne - magnez, potas, żelazo, wapń,
- witaminę E,
- witaminę A,
- witaminę F.
Właściwości masła kakaowego
Olej kakaowy ma dosyć twardą, zwartą konsystencję, jasnobrązowy kolor oraz delikatny słodki i bardzo przyjemny czekoladowy zapach. Jego temperatura topnienia jest zbliżona do naturalnej temperatury naszego ciała, wobec czego masło topi się w zetknięciu ze skórą i staje się bardzo łatwe do rozprowadzenia. Idealnie się również wchłania a także wykazuje dużą biozgodność ze skórą, dlatego z łatwością w nią wnika i przynosi jej tyle korzyści.
Dobroczynne działanie masła kakaowego zawdzięczamy takim jego właściwościom jak:
- stymulacja produkcji kolagenu,
- zwalczanie wolnych rodników tlenowych,
- zapobieganie wysuszeniu skóry,
- tworzenie na skórze warstwy ochronnej, która zabezpiecza przed działaniem szkodliwych czynników środowiskowych jak na przykład promieniowania UV,
- nadawanie skórze ładnego jednolitego kolorytu,
- likwidacja przebarwień,
- zwalczanie rozstępów i cellulitu,
- leczenie blizn,
- redukcja zmarszczek,
- wygładzanie zrogowaciałego naskórka,
- łagodzenie stanów zapalnych skórnych towarzyszących takim chorobom jak trądzik, egzema, wyprysk alergiczny, atopowe zapalenie skóry,
- łagodzenie skutków oparzeń w tym również tych po opalaniu,
- nawilżanie i regeneracja silnie zniszczonych i wysuszonych włosów oraz podrażnionej skóry głowy.
Masło kakaowe - zastosowanie
Ten naturalny kosmetyk możemy stosować na twarz, ciało oraz włosy. Sprawdź, jak korzystać z masła kakaowego:
1. Masło kakaowe na twarz
Tłuszcz kakaowy można stosować bezpośrednio na skórę twarzy zamiast kremu. Sprawdzi się on w przypadku skóry:
- suchej i bardzo suchej,
- odwodnionej,
- łuszczącej się,
- podrażnionej i zaczerwienionej,
- z egzemą,
- wysuszonej po opalaniu,
- dojrzałej,
- ze zmarszczkami.
Pamiętajmy, że masło kakaowe ma dosyć ciężką konsystencję i należy je stosować bardzo oszczędnie. Wystarczy jego bardzo niewielką ilość nałożyć na zagłębienie dłoni, a gdy się rozpuści delikatnie, kolistymi ruchami wmasować w skórę twarzy ze szczególnym uwzględnieniem jej najbardziej suchych partii - policzki, czoło.
2. Masło kakaowe do ciała
Masłem kakaowym z powodzeniem możemy zastąpić balsam do ciała. Warto je stosować od razu po kąpieli na lekko wilgotną skórę. Jest również idealne do nawilżania, natłuszczani i zmiękczania stwardniałego naskórka na łokciach, kolanach, czy piętach.
Masło kakaowe jest też polecane do masażu antycellulitowego oraz do redukcji blizn i rozstępów. Jeśli przesadziłaś z opalaniem, delikatnie wmasuj w zaczerwienioną skórę, a szybko odczujesz wyraźną ulgę. Pomoże Ci ono też pozbyć się przebarwień skórnych.
3. Masło kakaowe na włosy
Tłuszcz kakaowy to również świetna naturalna maska do włosów o działaniu silnie regeneracyjnym. Nakładamy je na całą długość włosów oraz skórę głowy na minimum pół godziny przed myciem. Następnie zmywamy naturalnym delikatnym szamponem.
Masło można stosować także jako remedium na rozdwojone i łamiące się końcówki włosów.
Największe korzyści ze stosowania masła kakaowego odniosą osoby z przesuszonymi, zniszczonymi, mocno puszącymi się włosami.
4. Właściwości lecznicze masła kakaowego
Tłuszcz pozyskiwany z ziaren kakaowca ma nie tylko właściwości pielęgnacyjne, ale pomaga również w leczeniu wielu schorzeń. Dotyczy to głównie chorób skóry takich jak:
- egzema,
- wyprysk alergiczny,
- grzybice skóry,
- łupież,
- blizny,
- rozstępy,
- nadmierne łuszczenie się naskórka.
To roślinne masło jest skuteczne również w przypadku bólu stawów i stanów zapalnych mięśni. W takich przypadkach stosuje się masaże chorego miejsca masłem kakaowym. Najlepiej wykonywać je 2-3 razy dziennie.
Największe korzyści przyniesie nam stosowanie nierafinowanego masła kakaowego pochodzącego z certyfikowanych ekologicznych upraw. Pozyskiwane jest ono metodą mechanicznego tłoczenia w niskiej temperaturze. Znajduje się w nim najwięcej substancji czynnych i jest ono pozbawione pozostałości środków ochrony roślin i nawozów sztucznych. Takie masło kupimy w zielarniach i dobrych sklepach z naturalnymi kosmetykami.
Komentarze