Okra - piżmian jadalny
Okra jest nazywana warzywem mądrości. Uprawiana od ponad 5 tysięcy lat, znajduje szerokie zastosowanie w kuchni arabskiej, azjatyckiej i afrykańskiej. W ostatnich latach zasłynęła także jako superfood. To warzywo cechujące się bogactwem witamin i pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz pozwalających cieszyć się zdrowiem.
Co ważne, jest niskokaloryczne i zawiera sporo błonnika pokarmowego, przez co świetnie sprawdza się w diecie diabetyków oraz osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów.
Dlaczego warto sięgnąć po okrę i jakie potrawy można przyrządzić z jej udziałem?
Okra, zwana także piżmianem jadalnym lub ketmią jadalną, jest zaliczana do rodziny ślazowatych. Roślina dorasta nawet do 4 metrów wysokości. Jej ojczyzną jest Afryka. Największe zbiory rośliny pochodzą z Etiopii. Ze względu na łatwą uprawę oraz odporność na niekorzystne działanie warunków środowiska, roślina jest uprawiana w innych regionach kuli ziemskiej. Najlepiej rośnie w krajach znajdujących się w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym. W XVIII wieku okra dotarła do Ameryki Północnej. Niewiele później pojawiła się także w Europie - na Cyprze, w Turcji oraz w Grecji. Jadalne są liście oraz owoce rośliny. Te ostatnie wyglądem przypominają nieco papryczkę jalapeno. W smaku są z kolei zbliżone do cukinii lub bakłażana.
Wartości odżywcze okry
Okra jest cennym źródłem wielu witamin. W jej niewielkich strąkach można znaleźć wysokie stężenie kwasu askorbinowego oraz beta-karotenu, czyli substancji o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Na uwagę zasługuje też bogactwo witamin z grupy B. Dzięki obecności kwasu foliowego, warzywo jest zalecane przyszłym mamom. Co ważne, okra jest całkowicie bezpieczna dla kobiet w ciąży. Lekkostrawna, bogata w substancje odżywcze i niepowodująca uczuleń, może też znaleźć się w diecie dzieci oraz osób w podeszłym wieku. Piżmian jadalny jest ponadto cennym źródłem witaminy K biorącej udział w procesach krzepnięcia krwi. Wśród minerałów na uwagę zasługują przede wszystkim zawarte w roślinie potas, wapń, mangan oraz magnez. Warzywo jest ponadto cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Można w nim znaleźć kwas oleinowy oraz linolenowy. Okra zawiera także dość wysokie stężenie białka. Zawartość aminokwasów egzogennych powoduje, że stanowi ona świetny zamiennik dla mięsa i jest zalecana weganom oraz wegetarianom. Należy jednak pamiętać o tym, że w strąkach rośliny jest obecny gossypol - związek chemiczny, który może powodować czasową niepłodność u mężczyzn.
Dla diabetyków i osób borykających się ze schorzeniami układu krążenia
Okra jest zalecana przede wszystkim diabetykom oraz osobom borykającym się ze schorzeniami układu krwionośnego. W obu przypadkach niebagatelną rolę odgrywa błonnik pokarmowy. Włókna roślinne, które nie są trawione w przewodzie pokarmowym człowieka, świetnie stabilizują wchłanianie węglowodanów oraz cholesterolu do krwi. Cukrzycy powinni też pamiętać o tym, że warzywo hamuje wydzielanie enzymów, które metabolizują węglowodany oraz stymuluje produkcję insuliny. Udowodniono także działanie okry sprzyjające regeneracji komórek trzustki. Nie można zapominać przy tym, że warzywo wyróżnia się niskim indeksem glikemicznym, którego wartość wynosi 20. Co ważne, warzywo jest niskokaloryczne. W 100 gramach produktu znajdują się nie więcej niż 33 kalorie. W roślinie nie brakuje ponadto polifenoli. To silne przeciwutleniacze, które znakomicie wpływają na dobrą kondycję układu krążenia, wzmacniając mięsień sercowy i zapobiegając odkładaniu się blaszki miażdżycowej.
Zdrowy układ pokarmowy - okra pomocna w leczeniu choroby wrzodowej żołądka
Duża zawartość błonnika powoduje, że okra jest przyjazna również dla układu pokarmowego. Warunkuje bowiem właściwą perystaltykę jelit, zapobiegając występowaniu zaparć i pomagając uporać się z biegunkami. Warzywo wspomaga także budowanie właściwej mikroflory jelitowej. Dzięki temu jest zalecane szczególnie osobom po przebytej antybiotykoterapii. Zawarte w nim substancje śluzowe doskonale chronią również żołądek, przeciwdziałając rozwojowi choroby wrzodowej. Co ważne, warzywo znakomicie neutralizuje sok żołądkowy, co powoduje, że redukuje ryzyko wystąpienia nadżerek błony śluzowej. Warto wspomnieć, że okra wykazuje świetnie działanie odtruwające. Wspomagając usuwanie toksyn z organizmu, odciąża wątrobę. Zapobiega także odkładaniu się w niej tłuszczu. Naukowcy dowiedli, że ekstrakt z okry wspomaga regenerację komórek wątroby zniszczonym przez działanie szkodliwych substancji chemicznych.
Idealna dla astmatyków, niezastąpiona w walce z przeziębieniem
Po okrę powinny sięgnąć również osoby borykające się ze schorzeniami układu oddechowego. Roślina jest bowiem bogata w substancje śluzowe, dzięki czemu ułatwia odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach. U astmatyków łagodzi z kolei świszczący oddech i redukuje napady kaszlu. Warto także pamiętać o tym, że okra jest cennym źródłem witaminy C. Kwas askorbinowy świetnie stymuluje układ immunologiczny i warunkuje szybkie namnażanie się białych krwinek pozwalających zapobiegać infekcjom i wspomagających leczenie przeziębień oraz grypy.
W trosce o zdrowy układ nerwowy i dobry wzrok
Duża zawartość witamin z grupy B powoduje, że okra warunkuje odpowiednią pracę układu nerwowego. Zwiększając szybkość przekazu impulsów między neuronami, wspomaga pamięć i poprawia koncentrację. Jest także zalecana w okresie rekonwalescencji po wysiłku psychicznym lub fizycznym. Spożywanie okry wspomaga też terapię mającą na celu pozbycie się lęków oraz stanów depresyjnych. Warzywo jest ponadto zalecane osobom borykającym się z sytuacjami stresowymi. Zawarte w nim witaminy i pierwiastki wyciszają oraz regenerują organizm, przywracając równowagę psychiczną. Nie można zapominać o tym, że okra jest cennym źródłem witaminy A oraz luteiny. Dzięki temu znakomicie wspomaga kondycję wzroku i zapobiega degeneracji plamki żółtej prowadzącej do zaćmy.
Okra w walce z nowotworami
Badania prowadzone w ostatnich latach, których wyniki opublikowano w Nutrition Journal, dowodzą ponadto, że okra znakomicie sprawdza się w profilaktyce nowotworów. Roślina zawiera bowiem dużo więcej przeciwutleniaczy w porównaniu z innymi warzywami. Substancje pozwalające walczyć ze stresem oksydacyjnym zapobiegają mikrouszkodzeniom komórek prowadzących do ich nieprawidłowego namnażania i powstawania ognisk rakowych. Warto pamiętać także o tym, że okra jest cennym źródłem błonnika pokarmowego, warunkującego prawidłowe usuwanie resztek pokarmowych z organizmu i chroniącego pośrednio przed wystąpieniem nowotworu jelita grubego.
Okra na piękny wygląd
Zawarte w okrze przeciwutleniacze oraz substancje śluzowe powodują, że warzywo świetnie wpływa na wygląd. Opóźnia procesy starzenia się komórek, dzięki czemu warunkuje zdrowy i młody wygląd skóry. Zawarty w niej kwas askorbinowy wspomaga syntezę kolagenu, powodując wygładzenie zmarszczek i warunkując odpowiednią sprężystość skóry. Zawarte w roślinie minerały, z cynkiem na czele, powodują z kolei, że pozwala zadbać o dobrą kondycję włosów oraz paznokci.
Zastosowanie okry w kuchni
Okra znakomicie sprawdza się w kuchni, zarówno w postaci surowej, jak i poddane obróbce termicznej, która nie powoduje utraty jej walorów zdrowotnych. Warzywo przypomina niewielki strąk fasoli pokryty z zewnątrz delikatnym meszkiem. W środku z kolei znajdują się białe nasiona zanurzone w lepkim miąższu.
Duża ilość substancji śluzowych sprawia, że okra może stanowić zdrowy zagęstnik do zup i sosów. Gotowane, smażone lub grillowane warzywo świetnie pasuje z kolei do dań obiadowych. Okrę można także dodawać do sałatek. Idealnie komponuje się z pomidorami, cukinią oraz bakłażanami. Warto wzbogacić jej smak ziołami lub dodać do niej niewielką ilość czosnku lub cebuli. Warzywo można ponadto marynować lub sporządzić z niego pożywne tofu.
Komentarze