Opaska uciskowa na kolano - jak działa, kiedy stosować, jak dobrać?

Opaska uciskowa na kolanoProblemy z kolanami, to obok bólu pleców najczęściej występująca dolegliwość układu ruchu. Co prawda przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, jednak zazwyczaj jest to po prostu przeciążenie stawu. Ukojenie bólu oraz pomoc może przynieść opaska na kolano. Kto powinien ją stosować i w jakim przypadku?

Jak działają opaski uciskowe na kolano?

Staw kolanowy jest jednym z największych stawów w organizmie. Ze względu na swoje położenie nierzadko poddawany jest dużym przeciążeniom. Jest to miejsce, które wyróżnia się niezwykle dużą ruchomością, z tego powodu dość trudno jest rehabilitować i leczyć kontuzję związane z kolanami.

Nadmierna eksploatacja stawu sprawia, że często dochodzi do odczuwania bólu z jego strony. Najczęściej obserwuje się to u osób wyczynowo lub amatorsko uprawiających sport, seniorów i osób otyłych. Mogą pojawić się zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze, które stopniowo mogą upośledzać biomechanikę kolan i sprawiać ból.

Jakie są przyczyny bólu kolan?

Przyczyn bólu kolan może być wiele. Spośród najczęściej występujących wymienia się:

  • duże i intensywne obciążenie stawu podczas aktywności fizycznej;
  • urazy i kontuzje (skręcenie, zwichnięcie);
  • choroby zwyrodnieniowe;
  • bakteryjny stan zapalny stawu.

W zależności od przyczyny bólu i dysfunkcji stawu dobiera się metodę leczenia. Najpopularniejszą z nich jest stosowanie opaski stabilizującej czy ortez na kolano. Pomagają ustabilizować staw i działają przeciwbólowo.

Opaska uciskowa na kolano - czym jest?

Jest to jedna z najpopularniejszych metod łagodzenia bólu oraz stabilizacji stawu kolanowego, lecz czy jest skuteczna? Otóż nowoczesna opaska uciskowa elastyczna na kolano znacznie różni się od stosowanej niegdyś metody stosowania bandaża elastycznego. Zazwyczaj materiał wykonania tego produktu to neopren, dzięki czemu przy optymalnej ochronie, jednocześnie uzyskuje się stosunkowo dużą ruchomość stawu. Pozwala to na normalne funkcjonowanie, jednocześnie pomagając zniwelować wszelkie występujące dolegliwości. Opaska ortopedyczna na kolano powoduje również zwiększenie temperatury w miejscu zastosowania, co dodatkowo może przyczynić się do złagodzenia bólu.

Opaska neoprenowa bardzo dobrze sprawdzi się u osób aktywnych, u których ból kolan, wynika z przeciążenia. Należy pamiętać, że jest to rozwiązanie profilaktyczne i nie należy forsować organizmu, uprzednio nie lecząc do końca poważniej kontuzji.

Opaski na kolana przeciwbólowe posiadają jeden minus. Mianowicie podczas występowania kontuzji, można nieświadomie przeforsować staw. Może się stać tak dlatego, że nie odczuwa się zupełnie konsekwencji obciążenia kolana. Dochodzi do częściowego lub całkowitego zniesienia odczuć bólowych, co czasami może zostać mylnie odebrane jako wyleczenie kontuzji.

Opaska uciskowa stawku kolanowego - kiedy jest zalecana?

Stabilizatory na kolana zalecane są w profilaktyce urazów i kontuzji stawu kolanowego u osób, które szczególnie są na nie narażone. Urazy te najczęściej spotykają sportowców, oraz osób, które pracują fizycznie.

Opaski stabilizujące doskonale sprawdzają się w stanach po złamaniu, niestabilności aparatu mięśniowo-więzadłowego, po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego czy wycięciu łąkotek. Opaska stabilizująca kolano ma w takich przypadkach zapewniać stabilność stawu kolanowego i zmniejszyć ryzyko ponownej kontuzji narządu ruchu. Dzięki zastosowaniu opaski na kolano regenerujemy i odciążamy struktury stawowe.

Ortezy na kolana - w jakich sytuacjach ich używać?

Opaska stawku kolanowego jest doskonałym rozwiązaniem podczas odczuwania lekkiego dyskomfortu w trakcie lub po treningu. Stosując opaskę ortopedyczną, możemy ograniczyć ryzyko kontuzji oraz wspomóc działanie stawu kolanowego, stabilizując go.

Ściągacz na kolano jest często wykorzystywanym elementem podczas rozgrzewek dynamicznych u sportowców. Doskonale sprawdza się w przypadku sportów siłowych, gdzie podczas ciężkich ruchów stabilizują ten rozbudowany staw.

Opaska uciskowa na kolano jest produktem wszechstronnym. Możemy jej użyć zarówno podczas rozgrzewki, treningu, jak i odpoczynku. Opaska elastyczna na kolano dobierana jest indywidualnie do danych potrzeb i przed jej wyborem, warto skonsultować się ze sprzedawcą lub lekarzem.

Opaska stabilizująca kolano to także niezbędny element rehabilitacji po przeciążeniach i braku aktywności ruchowej. Stabilizatory na kolana zalecane są w przypadku dłuższego okresu unieruchomienia, np. po rekonstrukcji więzadeł kolanowych. W takim przypadku mają za zadanie stabilizację rzepki oraz wspomaganie leczenia dolegliwości bólowych oraz obrzęków.

Opaska stawu kolanowego jest więc produktem polecanym nie tylko sportowcom, lecz wszystkim tym, którzy borykają się z dolegliwościami stawu kolanowego. Wybór odpowiedniej opaski zależy od:

  • specyfiki i rozległości urazu,
  • budowy ciała,
  • rodzaju i intensywności uprawianego sportu,
  • opinii specjalisty.

Co zyskamy stosując opaski na kolano?

Lokomocja organizmu człowieka skupia się na kolanach. To na ich strukturach spoczywa niemal cały ciężar ciała podczas ruchu. Przekroczenie fizjologicznych granic ruchomości tego stawu może wiązać się z powstaniem kontuzji. Stabilizatory na kolana mają za zadanie profilaktykę przeciążeń, a co za tym idzie urazów.

Ściągacze na kolana przyczyniają się więc do:

  • profilaktyki przeciążeń urazów stawu kolanowego,
  • ochrony kontuzjowanej okolicy,
  • utrzymania termicznego komfortu w stawie,
  • poczucia bezpieczeństwa,
  • regeneracji przeciążonego stawu,
  • zniwelowania odczuć bólowych i miejscowych obrzęków,
  • zmniejszenia dyskomfortu podczas treningów.

Opaska elastyczna na kolano - jak uniknąć problemów z kolanami?

Aby uniknąć dolegliwości ze strony stawu kolanowego, należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami.

  • Przede wszystkim każdy rodzaj ruchu należy poprzedzić odpowiednią rozgrzewką, która pomoże nabrać właściwej temperatury w ciele oraz przygotuje do wysiłku;
  • Jeżeli borykamy się z nadwagą lub czujemy dolegliwości ze strony stawu kolanowego, warto na jakiś czas zmienić dyscyplinę sportu, np. zaprzestać biegania, które bardzo obciąża kolana, na rzecz jazdy na rowerze;
  • Bardzo ważna jest również dieta. Na talerzu nie może zabraknąć produktów bogatych w witaminę D, fosfor oraz wapń. Te mikroelementy wzmacniają kości i chronią je przed uszkodzeniem. Równie ważne są kwasy omega-3, które uczestniczą w procesie produkcji białka. Ono z kolei buduje i regeneruje chrząstki stawowe.

Jak dobrać rozmiar opaski na kolano?

Kupując opaskę elastyczną na kolano, musimy pamiętać o tym, aby była dobrze dopasowana. Produkt powinien gwarantować odpowiednią stabilizację stawu. Nie może być zbyt ciasny. W takim przypadku dojść może do dużego dyskomfortu oraz mniejszego przepływu krwi. Przed wyborem właściwego produktu, zwróćmy uwagę na tabelę rozmiarów, udostępnioną przez producenta.

Opaski stabilizujące kolano możemy znaleźć w rozmiarach od XS do XXXL. Nie należy jednak sugerować się takimi danymi. Podczas wyboru odpowiedniej opaski zmierzmy:

  • obwód uda pod pośladkami,
  • obwód górnej części uda,
  • obwód w najszerszym miejscu podudzia,
  • obwód w najwęższym miejscu podudzia (nad kostką),
  • obwód bezpośrednio pod kolanem.

Następnie wszystkie te wymiary porównajmy z wartościami, które dostępne są w tabeli producenta. Dokładne pomiary pomogą nam wybrać produkt, który będzie bezpieczny, wygodny oraz przede wszystkim skuteczny.

Opaska uciskowa na kolano - czy warto?

Odpowiedź może być tylko jednoznaczna - warto. Opaska stabilizująca na kolano pozwala nam zniwelować odczucia bólowe związane z przeforsowaniem stawu oraz zapobiega kontuzjom. Należy jednak pamiętać, że powinno być to rozwiązanie czasowe, które w dalszym etapie leczenia powinno być wspomagane zabiegami oraz ćwiczeniami.

Nie powinno się stosować opasek uciskowych na staw kolanowy w przypadku niewyleczonej kontuzji. W wyniku braku odczuwania bólu możemy odnieść wrażenie, że nic nam nie dolega, co w skrajnych przypadkach może skutkować przeciążeniem stawu.

Komentarze