Papryka - właściwości, wartości odżywcze, rodzaje, przepisy

PaprykaPapryka to jedno z najpopularniejszych warzyw, dostępne jest w kilku kolorach, wersjach, odmianach. Jest smaczna, zawiera wiele witamin, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Warto poznać zalety papryki i kilka przepisów na smaczne dania z jej użyciem.


Skąd wzięła się papryka?

Przybyła do Europy z dalekiej Ameryki Środkowej i Południowej już pod koniec XV wieku, uprawiano ją w krajach śródziemnomorskich, następnie w Europie Środkowej, w tym w Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech oraz u naszych południowych sąsiadów. W naszym kraju stała się popularna dopiero w XVII wieku, używana była jako przyprawa, dziś jest jednym z chętniej używanych produktów w naszej kuchni. Dlaczego? Odpowiedź poniżej.

Papryka - właściwości i wartości odżywcze

Papryka to prawdziwa skarbnica witamin i innych, cennych elementów. Zawiera witaminę C, E, prowitaminy A, jest cennym źródłem flawonoidów, zawiera także magnez, wapń, żelazo oraz dużo potasu. Czerwona papryka zawiera najwięcej witaminy C oraz wiele likopenu, składnika, który znany jest ze swoich przeciwnowotworowych właściwości. Papryka poprawia wygląd skóry (głównie z uwagi na zawartość witamin), hamuje procesy starzenia się komórek, wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe, poprawia odporność. Jedzenie papryki jest więc zdrowe, poprawia nasze samopoczucie ale i może przyczynić się do zwiększenia libido oraz zniwelowania męskich problemów z potencją. Papryka jest niskokaloryczna, może być więc składnikiem jadłospisu osób, które dbają o linię. Z uwagi na zawartość witamin, warto paprykę spożywać na surowo.

Rodzaje papryki i ich zastosowanie

Istnieje kilka rodzajów i typów papryki, warto je poznać oraz dowiedzieć się, co można z ich dodatkiem przyrządzić.

Papryka słodka
Ma delikatny smak, nie jest bardzo ostra, z powodzeniem można jeść ją na surowo, np. jako smaczną, lekko słodkawą przekąskę. Ma dużo witaminy C oraz jest cennym źródłem potasu. Znamy również paprykę słodką zieloną i żółtą ale to… dokładnie ta sama papryka! Odmiana zielona jest po prostu niedojrzała, w smaku lekko gorzka, ma jednak dużo witaminy A oraz kwasu foliowego. Z kolei papryka pomarańczowa i żółta, które są bardzo dojrzałe i otrzymały w czasie hodowli najwięcej słońca, zawierają dużo luteiny oraz witaminy E. Znana jest również papryka biała.

Papryka chili
To papryka ostra za sprawą zawartej w niej kapsaicynie, to odmian papryki ostrej zaliczamy również paprykę jalapeno, bardzo ostrą oraz odmianę tabasco, będącą składnikiem popularnego sosu.

Papryka w kuchni

Papryka jest popularna w wielu kuchniach, najbardziej kojarzona jest jednak z kuchnią węgierską. Tam dodawana jest do wielu potraw, głównie mięsnych, np. gulaszu ale i dań z warzyw, np. zapiekanek czy leczo. Popularna jest także w kuchni meksykańskiej, która słynie ze smacznych ale ostrych dań. W kuchni meksykańskiej z dodatkiem papryki przygotuje się słynne burrito, tortillę czy znaną, gęstą, meksykańską zupę, zwaną chili con carne. Doskonale smakuje z dodatkiem pikantnej kiełbasy chorizo.

Paprykę w kuchni można użytkować na wiele sposobów. Po pierwsze, jest znaną i cenioną przyprawą, zwykle dostępna jest w formie sproszkowanej. W takiej formie kupimy paprykę słodką, ostrą, wędzoną oraz chili. Paprykę można z powodzeniem gotować, dusić, piec (np. nadziewaną mięsem), blanszować. Można ją również spożywać na surowo, np. jako dodatek do kanapek, sałatek, surówek. Z powodzeniem można również wykonywać z niej różnorodne przetwory, np. marynowaną paprykę, idealną do sałatki czy zapiekanki. Z papryki można również przygotować smaczne, gęste sosy oraz pasty na kanapki. Poniżej kilka ciekawych przepisów na dania z papryką, doskonałych na śniadanie, obiad i kolację.

Przepisy na dania z papryką

Z papryką w kuchni można zrobić naprawdę wiele smacznych dań, w wielu z nich gra pierwsze skrzypce, w innych jest dodatkiem lub jedynie składnikiem. Poniżej kilka, ciekawych przepisów. Warto wypróbować je wszystkie.

Papryka faszerowana mięsem mielonym
Prosty ale smaczny pomysł na szybki obiad lub kolację na ciepło. Nadziewane papryki są również rewelacyjnym rozwiązaniem, jeśli spodziewamy się gości. Potrzebujemy kilku średniej wielkości papryk, najlepiej, by były w miarę równe i proporcjonalne. Odcinamy "główki" papryk ale ich nie wyrzucamy. Dokładnie wydrążamy środki papryk. Przygotowujemy mięsny farsz: dokładnie tak samo, jak na mielone. Wersja wegetariańska to farsz bez mięsa pożywną kaszą. Farszem nadziewamy papryki i przykrywamy odciętymi końcówkami. Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni i pieczemy papryki 30-40 minut.

Kociołek mięsno-warzywny z papryką
Smaczny pomysł na sycący obiad. Kociołek jest daniem jednogarnkowym, co pozwala nam na przygotowanie jednej potrawy w szybki i prosty sposób. Na dnie garnka układamy plastry boczku, dalej kolejno plasterki surowej marchewki, pokrojone w plasterki pieczarki, paprykę oraz plastry mięsa, najlepiej łopatki lub szynki. Powtarzamy warstwy marchewki, pieczarek, papryki i mięsa, można wzbogacić kociołek również o cukinię czy ziemniaki. Na górze układamy plasterki cebuli, całość dusimy na małym ogniu 2 godziny, aż składniki będą miękkie i wytworzy się warzywno-mięsny sos. Danie znacznie lepiej smakuje następnego dnia.

Kurczak słodko-kwaśny z ananasem i papryką
Paprykę i ananasa, kroimy w kostkę, marchewkę w słupki, pierś z kurczaka kroimy w dużą kostkę, doprawiamy solą i pieprzem, prószymy mąką. Obsmażamy kurczaka, dodajemy czosnek, cebulę, odrobinę białego pieprzu, ewentualnie tarty imbir. Dodajemy marchewkę i paprykę, smażymy 2-3 minuty, dodajemy ananasa, dosmażamy całość. Przygotujemy zalewę do sosu: wodę z dodatkiem cukru i cytryny do smaku, wlewamy całość na patelnie, dusimy. Można sos zaciągnąć mąką. Podajemy z ryżem ugotowanym na sypko.

Roladki ze schabu nadziewane papryką
Pieczarki pokroić w plasterki, obsmażyć na maśle, wystudzić. Plastry schabu dobrze rozbić: cieniej niż na tradycyjne kotlety schabowe, delikatnie posolić i posypać grubo mielonym czarnym pieprzem, posmarować cienko musztardą (najlepiej sarepską ale dobrze sprawdzi się ostrzejsza lub łagodniejsza odmiana), na plastry wyłożyć pieczarki, przy zwijaniu na środku ułożyć kawałki papryki, ściśle zwinąć, dla pewności można spiąć roladki wykałaczkami. Roladki obsmażyć na maśle na patelni na brązowo-złoty kolor, przełożyć do naczynia żaroodpornego, włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, pieczemy koło 40 minut.

Kolorowa sałatka z papryką
Szybka sałatka bankietowa, idealna na weekend ale i dla niespodziewanych gości. Kroimy w kosteczkę 3 papryki: żółtą, zieloną i czerwoną dodajemy puszkę kukurydzy konserwowej, pokrojonego w kostkę żółtego sera, jajka, ugotowane na twardo oraz ulubioną szynkę lub kiełbaskę, również drobno pokrojoną. Przygotowujemy sos majonezowo-jogurtowy (majonez i jogurt naturalny w proporcji 1 do 1), możemy dodać do niego ulubione zioła lub nieco czosnku i mieszamy sałatkę z sosem. Jest idealna zarówno jako przekąska, jak i dodatek do obiadu.

Sos z papryki - idealny do mięs i kanapek
Lubisz wyraziste w smaku sosy? Z pewnością zasmakuje Ci poniższą propozycja sosu paprykowego, idealnego do chipsów, nachos, grillowanych warzyw, kanapek czy jajek na twardo. Dwie papryki kroimy w drobną kostkę. Cebulę szklimy na oleju, dodajemy czosnek i paprykę, gotujemy około 5 minut, zalewamy całość bulionem warzywnym i łyżkę octu, najlepiej jabłkowego. Gotujemy jeszcze kwadrans, aż papryka zmięknie.  Miksujemy sos blenderem, dodajemy sól i pieprz do smaku, możemy doprawić odrobiną pieprzu cayenne.

Leczo z papryką i cukinią
Mięso z szynki lub łopatki kroimy na duże kawałki, doprawiamy solą, pieprzem, papryką słodką i ostrą, obsmażamy na patelni, dodajemy paprykę pokrojoną w kostkę, zeszkloną cebulę oraz pokrojoną w plasterki cukinię. Całość dusimy do miękkości mięsa, na koniec dodajemy koncentrat pomidorowy, doprawiamy do smaku. Gotowe leczo możemy jeść z ziemniakami, ryżem, z pieczywem ale i przełożyć do słoików i zagotować. Możemy przegotować również wersję z kiełbasą.

Zupa gulaszowa z papryką
Mięso (najlepiej sprawdzi się szynka lub łopatka, ewentualnie karkówka: aby nie za tłusta!) pokroić jak na gulasz, zaprawić przyprawą do gulaszu lub dań kuchni węgierskiej, do gotowej przyprawy można dodać papryki ostrej i słodkiej do smaku (w formie sproszkowanej). Mięso po zamarynowaniu zostawiamy na jak najdłuższy czas w lodówce (np. na całą noc) wyjąć mięso około godziny przed smażeniem, aby nabrało temperatury pokojowej. Obsmażyć mięso na smalcu, dodać cebulę do zrumienienia. W drugim garnku gotujemy wywar z warzywny z włoszczyzny z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego. Obsmażone na patelni mięso zalewamy wywarem z warzyw: nie dusimy go ale przelewamy wszystko do dużego garnka, gotujemy minimum pół godziny, w trakcie gotowania dorzucamy pokrojone w kostkę surowe ziemniaki. Pod koniec gotowania dorzucamy pokrojone w kostkę kolorowe papryki: żółtą, zieloną i jedną czerwoną. Całość delikatnie doprawiamy pieprzem cayenne, jest to węgierska zupa gulaszowa, więc danie powinno być dość ostre. Powstaje bardzo smaczna i kolorowa zupa, idealna na jesienne i zimowe dni. To bardzo sycący i rozgrzewający obiad.

Kolorowe kanapki z papryką
Papryka świetnie nadaje się także jako dodatek do kanapek. Można ją dodać do twarożku, zyska słodkawy lub lekko ostry smak. Można ją również ułożyć na kanapce jak ogórka czy pomidora. Kanapki z dodatkiem papryki będą chrupiące i zdrowe. Takie kanapeczki są doskonałym pomysłem na urozmaicenie posiłku dla dzieci: jak smakowicie będą wyglądały kanapki z paprykami w trzech kolorach, z papryki można "zrobić" na kanapce praktycznie wszystko: uśmiechniętą buzię, statek, kotka i… co jeszcze dusza zapragnie. To rewelacyjny sposób na przekonanie małego niejadka do zjedzenia śniadania i to bardzo zdrowego.

Marynowana papryka ze słoika
Paprykę umyć, pokroić na cząstki, umieścić w słoikach, dołożyć czosnek 9w ząbkach, cebulę, marchew, ewentualnie papryczkę chili, wlać odrobinę oleju. Dołożyć przyprawy: ziele angielskie, czarny pieprz ziarnisty, gorczycę oraz liście laurowe. Przygotować zalewę z wody (5 szklanek), octu i cukru (po jednej szklance) oraz soli (ćwierć szklanki), gorącą zalać słoiki, dobre zamknąć suchymi nakrętkami, po zagotowaniu gotować na niewielkim ogniu 10-15 minut, następnie odstawić od góry dnem, aż "zaciągną". Papryka jest idealna jako przekąska ale nadaje się również do sałatek, dań na ciepło oraz do pieczywa.

Komentarze