Skwalen i skwalan - różnice, właściwości, działanie i zastosowanie

SkwalenNazwy te na pierwszy rzut oka niewiele nam mówią i nic w tym dziwnego: dopiero od niedawna zyskują na popularności i coraz częściej mówi się o ich dobroczynnych działaniach na organizm ludzki. Skwalen pozyskiwany jest z głównie głębi oceanu, a dokładniej… z wątroby rekina, mniejsze ilości skwalenu znajdują się również w źródłach roślinnych w tym w oliwie z oliwek. Warto dowiedzieć się, czym jest skwalen i dlaczego warto go przyjmować.

Czym jest skwalen?

Skwalen jest lipidem estrowym, składnikiem naszego organizmu, a dokładniej znajduje się w skórze, w tym jej w lipidowej (czyli tłuszczowej) warstwie oraz łoju, jaki wydziela nasza skóra. Niewielkie ilości tego składnika znajdują się również w osoczu. Nie da się ukryć, że jest on praktycznie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Skwalen jest składnikiem bezbarwnym, nie posiada smaku ani zapachu.

Skwalen, jego właściwości i rola w organizmie

Skwalen jest składnikiem skóry, ochrania ją, posiada własności antybakteryjne, regeneruje i odżywia skórę, wspomaga również pracę wielu organów, w tym trzustki i wątroby. Ponadto, skwalen wiąże tlen i przekazuje go do wszystkim komórek organizmu. Dzięki temu zapewnia nam dobre samopoczucie oraz młody wygląd. Ponadto, skutecznie wzmacnia odporność, chroni nas przed chorobami, od przeziębienia po choroby nowotworowe. Ponadto, występuje również w naczyniach krwionośnych, w tym w tętnicach mózgowych. Jest cennym składnikiem w profilaktyce miażdżycy, reguluje ciśnienie krwi, łagodzi również bolesne miesiączki oraz przykre skutki menopauzy.

Dlaczego warto przyjmować skwalen?

Mimo iż skwalen jest składnikiem naszego organizmu, zaleca się jego przyjmowanie z zewnątrz z jednej prostej przyczyny: jego produkcja z wiekiem spada, a zapotrzebowanie rośnie. W skórze powinno być go około 15% ale ilość skwalenu spada już po 25 roku życia. W wieku 50 lat jest go mniej niż 5%. Niedobór tego składnika może mieć bardzo poważne skutki dla funkcjonowania naszego organizmu, może np. powodować kobiecą niepłodność. Z uwagi na to, że skwalen nie może być produkowany w sposób syntetyczny, dlatego pozyskuje się go ze źródeł naturalnych.

Gdzie występuje skwalen?

Skwalen naturalnie występuje w wątrobie rekina ale i w źródłach roślinnych, w tym w oliwie z oliwek. Skwalen w takiej postaci możemy otrzymać w formie kapsułek, za 100 sztuk płacimy mniej więcej 100 złotych. Zwykle w jednej pastylce zawarte jest 1000 mg substancji. Bez problemu można zażywać je w połączeniu z innymi lekami oraz będąc na diecie.

Skwalen czy skwalan?

Łatwo się pomylić, ponieważ dwie nazwy różnią się tylko jedną literą, jednak oznaczają jednak inne z punktu widzenia chemicznego substancje.

Czym jest skwalan?

Skwalan jest pochodną skwalenu, powstałą przez wysycenie jego wiązań, który jako składnik nietrwały ulega rozkładowi np. pod wpływem działania tlenu czy promieniowania UV. Skwalan jest cieczą również bezbarwną i pozbawioną zapachu. Z kosmetycznego punktu widzenia skwalan wykazuje tożsame działanie do skwalenu, a że jest substancją nasyconą, trwałą i nie ulega rozkładowi pod wpływem tlenu i promieniowania UV, może być stosowany zewnętrznie na skórę. Zatem znajduje zastosowanie w kosmetyce, gdzie staje się składnikiem wielu gotowych produktów.

Właściwości zdrowotne skwalanu

Skwalan jest przydatny dla utrzymania w zdrowiu skóry. Ma działanie przeciwzapalne, pomaga w gojeniu się ran oraz łagodzi stany zapalne. Chroni także tłuszczową warstwę skóry przed utlenianiem oraz wolnymi rodnikami. Jest cennym antyoksydantem. Wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, skutecznie odżywia oraz nawilża. Jest polecany do skóry dojrzałej: doskonale ją odżywia oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek. Bierze również udział w transporcie cennych składników w dalsze partie skóry. Otwiera pory i pozwala na lepsze wchłanianie substancji odżywczych.

Zastosowanie skwalanu w kosmetyce

Skwalan można zakupić także w czystej postaci, najczęściej dostępny jest w butelce z komfortowym dozownikiem. Za 20 ml płynu musimy zapłacić mniej więcej 15 złotych. To lekki olejek o wszechstronnym zastosowaniu. Można wiec dolewać go do kosmetyków, których używamy na co dzień, w szybki i prosty sposób poprawiając ich działanie oraz dodając nowych właściwości. Jest składnikiem wielu gotowych kosmetyków, w tym kremów, balsamów, toników, można go znaleźć w niejednym serum odżywczym. Jest zarówno składnikiem kosmetyków do cery dojrzałej, wrażliwej jak i problemowej, w tym skóry trądzikowej. Co dobre, nie zostawia na skórze tłustej warstwy, szybko się wchłania. Dodawany jest także do kosmetyków zapachowych, ponieważ skutecznie utrwala aromaty. Możemy nakładać go na skórę przed użyciem perfum.

Co ciekawe, skwalan jest znanym i cenionym lubrykantem, zarówno w czystej postaci, jak i jako składnik gotowych produktów, w tym żeli intymnych, które poprawiają komfort współżycia. Czysty skwalan można stosować również na włosy w celu ich odżywienia oraz nawilżenia. Świetnie radzi sobie z rozdwajającymi się końcówkami. Ponadto, doskonale sprawdza się jako ratunek dla skóry poparzonej słońcem. Przynosi ukojenie w bólu oraz nawilża suchą warstwę skóry. Rewelacyjnie nawilża, dlatego z powodzeniem można dolewać ją do kąpieli, jeśli borykamy się z suchą skórą. Można odżywiać za jego pomocą spierzchnięte wargi, przesuszoną skórę wokół oczu czy przesuszone pięty.

Komentarze