Trójjodotyronina T3, fT3 - rola w organizmie, normy, wysokie, niskie T3, fT3
Trójjodotyronina to obok tyroksyny najważniejszy hormon tarczycy. Hormon ten powstaje zarówno na drodze bezpośredniej syntezy, jak i przekształcenia tyroksyny. Z racji faktu, iż trójjodotyronina T3 jest bardzo aktywna biologicznie, jej zbyt niski lub zbyt wysoki poziom w organizmie odbija się niekorzystnie na zdrowiu.
Rola trójjodotyroniny w organizmie
Trójjodotyronina to hormon syntetyzowany przez gruczoł tarczycowy. Pierwszym etapem syntezy T3 jest zmagazynowanie w tkance tarczycy jodków, które są następnie utleniane do tyreoglobuliny. Kompleks ten zawiera aminokwas tyrozynę, który po połączeniu z jodem tworzy hormony: T3 i T4. Uwalnianie trójjodotyroniny z tarczycy odbywa się pod wpływem hormonu tyreotropowego TSH, syntetyzowanego przez przysadkę.
Głównym źródłem pochodzenia hormonu tarczycy T3 jest jednak dejodynacja tyroksyny T4 w komórkach obwodowych. Tą drogą powstaje około dwukrotnie więcej hormonu T3 niż na drodze bezpośredniej syntezy przez tarczycę.
Działanie trójjodotyroniny na organizm jest następujące:
- wspomaga przemiany węglowodanów, zwiększając wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego i zwiększając jej zużycie przez komórki,
- reguluje procesy utleniania i pozyskiwania energii przez komórki,
- pobudza lipolizę, czyli spalanie tkanki tłuszczowej,
- normalizuje poziom cholesterolu we krwi,
- zapewnia prawidłowy rozwój i dojrzewanie układu nerwowego,
- reguluje procesy termogenezy,
- nasila katabolizm białek,
- usprawnia pracę serca, zwiększając jego pojemność minutową i szybkość krążenia krwi.
Czym jest odwrotna trójjodotyronina rT3?
Odwrotne trójjodotyronina to nieaktywna biologicznie forma hormonu, która powstaje podczas konwersji T4 do T3. W warunkach prawidłowych powstają niewielkie ilości rT3, natomiast w przebiegu wielu chorób może dojść do nasilonej syntezy rT3. Schorzenia te to m. in. marskość wątroby, procesy zapalne, cukrzyca, operacje czy urazy, a także stres. Zbyt wysoki poziom odwrotnej trójjodotyroniny działa antagonistycznie do T3 i ogranicza uwalnianie hormonów tarczycy do krwi.
Prawidłowy poziom trójjodotyroniny we krwi - normy
Prawidłowy poziom trójjodotyroniny we krwi to 1,3 - 3,1 nmol/l. Poziom T3 oznaczyć można w próbce krwi żylnej pobranej na czczo. Jednocześnie zalecane jest oznaczenie wolnej frakcji trójjodotyroniny, czyli fT3 - jest to aktywna biologicznie forma hormonu (prawidłowy poziom wolnej trójjodotyroniny we krwi to 4,0 - 7,8 pmol/l). W celu prawidłowej interpretacji wyniku badania konieczne jest ponadto oznaczenie TSH, czyli hormonu tyreotropowego.
Wskazania do badania T3 i fT3 to:
- nieprawidłowy wynik badania TSH,
- monitorowanie terapii chorób tarczycy,
- monitorowanie leczenia raka tarczycy,
- wystąpienie objawów nadczynności lub niedoczynności tarczycy.
Wysoki poziom T3 w organizmie
Najczęściej wysoki poziom trójjodotyroniny występuje wraz z wysokim poziomem T4 i niskim poziomem TSH. Taka konfiguracja wskazuje na nadczynność tarczycy. Objawia się ona:
- pobudzeniem pracy serca,
- nerwowością i drażliwością,
- drżeniem rąk,
- utratą masy ciała,
- nadmierną potliwością,
- bezsennością.
Leczenie nadczynności tarczycy polega na stosowaniu leków tyreostatycznych, które mają za zadanie normalizację poziomu hormonów tarczycy we krwi.
Niski poziom T3 w organizmie
Poziom trójjodotyroniny poniżej normy najczęściej występuje wraz z niskim poziomem T4 i wysokim - TSH. Takie zmiany w profilu tarczycowym wskazują na niedoczynność tarczycy. Najczęściej towarzyszą jej następujące objawy:
- przyrost masy ciała,
- spowolnienie pracy serca,
- sucha skóra i wypadające włosy,
- zła tolerancja niskich temperatur,
- przewlekłe zmęczenie,
- senność.
Leczenie niedoczynności tarczycy polega na stosowaniu lewotyroksyny, czyli syntetycznej formy hormonu tarczycy. Niekiedy można stosować pomocniczo także T3 w formie leku.
Komentarze