Jak zapobiegać zapaleniu stawu biodrowego?

Zapalenie stawuPrzyczyny zapalenia stawu biodrowego mogą być różne. Wynikają między innymi z zakażenia bakteriami lub wirusami, a także mogą mieć podłoże reumatyczne. Czy da się skutecznie zapobiegać takim chorobom? Jakie objawy mogą budzić niepokój? Zobacz, jak zadbać o zdrowe biodra w każdym wieku.

Przyczyny i objawy zapalenia stawu biodrowego

Zapalenie stawu biodrowego może u każdego pacjenta dawać nieco inne objawy. Najczęściej jednak chorzy wskazują na dolegliwości bólowe i złe samopoczucie.[1] Dodatkowo mogą wystąpić[1]:

  • obrzęk,
  • zaczerwienienie,
  • gorączka,
  • pogorszenie ruchomości stawu,
  • podwyższenie temperatury ciała w okolicach biodra.[1]

Warto jednak mieć świadomość, że powyższe objawy są charakterystyczne przede wszystkim dla infekcyjnego zapalenia stawu biodrowego. Choroba ta może mieć charakter bakteryjny lub wirusowy, w zależności od tego, jaki mikroorganizm wywołuje stan zapalny.[1] Nie jest to jednak wyłączna przyczyna zapalenia stawu biodrowego.

Zapalenie biodra może mieć różne podłoża, również autoimmunologiczne. Wówczas mowa o RZS, czyli reumatologicznym zapaleniu stawów, dawniej określanym jako gościec stawowy.[2] Jest to poważne schorzenie, które nieleczone może doprowadzić nawet do niepełnosprawności lub przedwczesnego zgonu.[2]

W przypadku tej choroby ból stawów może pojawić się dopiero po kilku tygodniach, dlatego pacjenci zgłaszają się do lekarza dosyć późno. Wśród innych charakterystycznych objawów RZS można wskazać guzki reumatoidalne czy zniekształcenie stawów.

Warto także wspomnieć o przemijającym zapaleniu stawu biodrowego u dzieci. Ta choroba najczęściej występuje między 3. a 10. rokiem życia, w tym znacznie częściej u chłopców.[3] Ma charakter samoograniczający. To oznacza, że utrzymuje się przez około 7-12 dni, a następnie samoistnie ustępuje.[3]

Zapalenie stawu biodrowego - jak mu zapobiegać?

Jak wspomniano, silny ból stawu biodrowego i dyskomfort w pachwinie wynikające z zapalenia stawu biodrowego, mogą mieć różne przyczyny. Niestety nie zawsze wspomnianym wyżej chorobom można skutecznie zapobiegać.

Reumatoidalne zapalenie stawów - czy da się mu zapobiec?

Reumatoidalne zapalenie stawów ma charakter autoimmunologiczny. To oznacza, że z niepoznanych dotąd przyczyn układ odpornościowy atakuje prawidłowe tkanki ciała człowieka.[2] Takiej sytuacji pacjent nie może zapobiec. Choroba może dotknąć każdą osobę, także tę w dobrej kondycji fizycznej, uprawiającą sport i dbającą o zdrowie.

Infekcyjne zapalenie stawów - profilaktyka

Bakteryjne lub wirusowe zapalenie stawu biodrowego wynika z przedostania się szkodliwych mikroorganizmów do torebki stawowej. Choroba o podłożu bakteryjnym lub wirusowym może się rozwinąć w konsekwencji nakłucia stawu, zabiegu operacyjnego czy urazu. Chorobotwórcze organizmy mogą również przeniknąć do stawu biodrowego ze struktur ciała położonych w jego okolicy (skóry, kości, chrząstki).[1]

Przed tego typu zakażeniem również nie można się w pełni zabezpieczyć. Aby jednak zminimalizować ryzyko rozwinięcia się zapalenia stawu biodrowego o podłożu bakteryjnym lub wirusowym, należy prawidłowo reagować w razie urazu biodra. Jeśli doszło do uszkodzenia jego okolicy, trzeba zgłosić się do lekarza, który dobierze odpowiednią metodę leczenia.[1] Warto pamiętać, że samodzielnie dawkowane leki przeciwzapalne (NLPZ) czy przeciwbólowe (na przykład ibuprofen)  nie mogą zastąpić profesjonalnej konsultacji medycznej.

Jak dbać o zdrowe biodra?

Podstawą zapobiegania zapaleniu stawu biodrowego powinno być  szybkie reagowanie w razie wystąpienia nagłego bólu bioder, problemu z poruszaniem lub innych objawów (obrzęk, podwyższona temperatura stawu, gorączka).[1]

Wykonanie podstawowych badań, takich jak RTG czy morfologia krwi, to pierwszy krok do zdiagnozowania, z jaką chorobą ma się do czynienia. Leczenie zapalenia stawu biodrowego wdrożone od razu po zauważeniu objawów może pozwolić na wyleczenie choroby lub zachowanie pełnej sprawności pacjenta.[2] (To zależy od rodzaju schorzenia i stopnia jego zaawansowania).

Warto również wiedzieć, że biodrom zagraża nie tylko zapalenie stawów o różnych podłożach. Często diagnozowana jest również choroba zwyrodnieniowa stawów.[2] Aby jej zapobiegać, należy dbać regularną aktywność fizyczną oraz prawidłową masę ciała. Można również wspomagać się preparatami z kolagenem, wapniem i witaminą D, takimi jak 4flex Silver.[4] Są one zalecane szczególnie seniorom, ale nie tylko.

Artykuł na zlecenie 4flex.

Bibliografia:

  1. Wiercińska M., Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, Reumatologia, 2023: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/140769,infekcyjne-septyczne-zapalenie-stawow
  2. Guła Z., Korkosz M., Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS): przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, Reumatologia, 2022: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63732,reumatoidalne-zapalenie-stawow
  3. Smolewska E., Jakie są objawy przemijającego zapalenia stawu biodrowego? Z czym go różnicować? Jakie leczenie zastosować?
  4. Medycyna Praktyczna 2020: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.17.75.5.
  5. 4Flex Silver, 2023: https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex-silver/

Komentarze