4 główne różnice pomiędzy bakteriami a wirusami

Bakterie a wirusyBakterie i wirusy mają tak naprawdę tylko jedną cechę wspólną, a mianowicie tą, że wywołują choroby. Bakterie w przeciwieństwie do wirusów potrafią się samoistnie rozmnażać. Jeśli chodzi o wirusa, to żeby mógł się dalej reprodukować, to potrzebuje tzw. "gospodarza".

W dzisiejszym, codziennym życiu bakterie i wirusy towarzyszą nam wszędzie i czyhają tylko na odpowiednią chwilę, aby nas niespodziewanie zaatakować i wyrządzić krzywdę naszemu organizmowi.

Wiemy, że nie można ich dostrzec gołym okiem, co powoduje, że nawet nie przypuszczamy, kiedy zostajemy przez nie zaatakowani. Bardzo dużo bakterii i wirusów istniało już w czasach, kiedy nie było jeszcze żadnych większych stworzeń.

Jakie są różnice pomiędzy bakteriami a wirusami?

Pierwsza różnica - to wielkość. Bakterie są aż do stu razy większe od wirusów. Większość bakterii ma średnicę około 0,6 do 1,0 mikrometra. Można je zobaczyć przez normalny mikroskop. Nie możemy zobaczyć wirusa gołym okiem dlatego, że jest on bardzo mały i potrzebny będzie w tym przypadku mikroskop elektronowy. Za pomocą mikroskopu optycznego uda nam się jedynie oglądać efekty jego szkodliwego działania.

Druga różnica to ta, że wirusy są od bakterii znacznie prościej zbudowane. Można stwierdzić, że różnią się od siebie "anatomią". Bakterie posiadają ścianę komórkową jak i wewnętrzną architekturę bardzo zbliżoną do naszej. W środku ściany komórkowej znajduje się cytoplazma, rybosomy i genom, w którym zaprojektowany jest zespół cech dziedzicznych. Cytoplazma jest podstawową strukturą komórki. W niej odbywają się wszystkie procesy związane z przemianą materii. Rybosomy pomagają przy syntezie białek i przy samym procesie rozmnażania.

Wirusy są bardzo prosto skonstruowane. Składają się zazwyczaj tylko z materiału genetycznego, który jest zamknięty w zbudowanej z protein osłonce białkowej. Wirus jest poza komórką tylko martwą cząstką nukleinowo-białkową.

Trzecia różnica to taka, że wirusy aby się rozmnażać potrzebują tzw. gospodarza. Komórki bakterii rozmnażają się tak samo jak ludzkie czyli poprzez podział. W trakcie podziału komórki bakteryjnej kopiuje ona swój materiał genetyczny. Z komórki macierzystej powstają dwie komórki potomne, które znowu mogą się podzielić. Wirusy nie potrafią się samoczynnie rozmnażać. Powodem tego jest brak cytoplazmy i rybosomów. Nie potrafią same skopiować swojego materiału genetycznego, a nawet wyprodukować swojej osłonki białkowej. Dlatego atakują one obce komórki (np. zdrowe komórki naszego organizmu), gdzie "przemycają" informacje genetyczne. Informacja genetyczna ma za zadanie "przeprogramować" materiał genetyczny komórki gospodarza w taki sposób, że zaczyna ona produkować nowe wirusy, które zaczynają atakować następne komórki.

Czwarta różnica - bakterie są organizmami żywymi, a wirusy klasyfikuje się na pograniczu świata ożywionego i nieożywionego. Jedyną cechą charakterystyczną dla organizmów żywych u wirusów jest tylko namnażanie się. Sposób życia a tym samym przemiana materii u bakterii jest bardzo różnie ukształtowana. Występują bakterie, które potrzebują do przemiany materii tlen ale też i takie, dla których tlen staje się trucizną. Niektóre bakterie aby egzystować potrzebują bardzo dużo światła, a inne znowu specjalne chemikalia jak na przykład siarka. U wirusów wygląda to zupełnie inaczej, gdyż nie zachodzi w nich proces przemiany materii jak u żywych organizmów.

Podsumowując trzeba jednoznacznie stwierdzić, że zarówno bakterie jak i wirusy są dla nas bardzo niebezpieczne. Wirusy potrafią w trakcie procesu reprodukcji zniszczyć komórki naszego organizmu. Bakterie natomiast mogą poprzez swoją przemianę materii wyprodukować i wydalić jej odpadki, które potrafią zatruć nasz organizm.

Komentarze

Celina
Bardzo ciekawy materiał w przystępny sposób wyjaśniający różnice pomiędzy wirusem, a bakterią. Dziękuję bardzo.
Prusak
Artykuł napisany w dużym uproszczeniu i z niektórymi sformułowaniami się nie zgadzam. Np. wirus jest czymś żywym czy nie, poza organizmem "gospodarza" nie jest martwy, potrafi się przyczaić i czekać na okazję by "odżyć"
Patryk
Roman weź ty się kopnij w ...
Materiał na 5+
Julka
Dziękuje, bardzo pomocny artykuł :D
Roman
Koniecznie nalezy dodać iż nie wszystkie bakteria są szkodliwe. Po przeczytaniu tego artykułu można pomyśleć że zjadając jogurt narażam zwoje zdrowie na szwank. A tak nie jest!