Depilacja laserowa - co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Depilacja laserowaDepilacja laserowa zyskuje sobie coraz liczniejsze grono zwolenników i trudno się temu dziwić! Jest to najbardziej efektywna metoda usuwania zbędnego owłosienia, która może całkowicie uwolnić Cię od konieczności kupowania maszynek czy często bolesnych zabiegów.

Jak to działa? Wiązka laserowa trwale uszkadza ciemny pigment w mieszku włosowym, wskutek czego włos wypada i po pewnym czasie całkowicie przestaje odrastać.To sprawia, że zabieg depilacji laserowej jest gwarancją pięknej i gładkiej skóry na długo (a docelowo na stałe), a w dalszej perspektywie pozwala zaoszczędzić pieniądze na akcesoriach do golenia i innych zabiegach depilacyjnych.

Co więcej, zabieg depilacji laserowej jest całkowicie bezpieczny! Zanim jednak zarezerwujesz wizytę w salonie, warto pamiętać, że wiąże się z nimi kilka zaleceń i przeciwwskazań. Jeśli zastanawiasz się nad zabiegiem depilacji laserowej - ten artykuł jest dla Ciebie.

Jak się przygotować do depilacji laserowej?

Depilacja laserowa jest zabiegiem nieinwazyjnym, jednak przed wizytą w salonie należy przestrzegać kilku zaleceń. Dzięki temu unikniesz różnych nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Zanim w ogóle umówisz się do salonu na zabieg, warto przeprowadzić wywiad z lekarzem. Specjalista określi, czy nie istnieją przeciwwskazania do tego rodzaju depilacji. Pamiętaj również, że niestety nie u każdego zadziała usuwanie owłosienia tą metodą. Zabieg usuwania owłosienia laserem najlepiej sprawdza się u osób o jasnej karnacji i ciemnym kolorze włosów.

Z tego też powodu, jeśli planujesz depilację, warto całkowicie zrezygnować z opalania - zarówno naturalnego, jak i na solarium. Jeżeli Twoja skóra jest opalona, musisz odczekać od 4 do 6 tygodni, dopóki opalenizna nie zniknie. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest też terapia retinoidami. Poniżej przygotowaliśmy również kilka dodatkowych informacji, które pozwolą Ci lepiej przygotować się do zabiegu.

Czego nie robić w ciągu miesiąca przed depilacją laserową?

Poza unikaniem słońca na miesiąc przed zabiegiem depilacji laserowej należy:

 • Unikać metod depilacji, które w jakikolwiek sposób naruszają mieszek włosowy, czyli depilacji woskiem, depilatorem, a także specjalnymi kremami. Możesz jednak bez przeszkód korzystać z maszynki do golenia.
 • Warto zadbać o kondycję skóry. Przed zabiegiem naskórek powinien być dobrze nawilżony i odżywiony. Jeżeli jednak stosujesz balsamy z kwasami, na miesiąc przed zabiegiem oraz bezpośrednio po zabiegu lepiej z nich zrezygnować.
 • Z zabiegiem powinny się wstrzymać również osoby po antybiotykoterapii. Trzeba odczekać przynajmniej dwa tygodnie,
 • Poza tym na tydzień przed zabiegiem zrezygnuj z peelingów i kremów złuszczających.
 • Na dwa tygodnie przed zabiegiem trzeba odstawić też herbatki i zioła o działaniu oczyszczającym i moczopędnym. Napary z dziurawca, nagietka, skrzypu, szałwii oraz bratka mają właściwości światłouczulające, więc ich picie jest kategorycznie zabronione.
 • Na minimum miesiąc przed depilacją laserową należy odstawić też maści z witaminą A i E.

Jak przygotować się do depilacji laserowej na krótko przed zabiegiem?

Przed samą depilacją koniecznie powinnaś:

 • Ogolić skórę czystą maszynką - dzięki temu dostęp do mieszków włosowych będzie ułatwiony.
 • Zadbać o odpowiednie nawodnienie.
 • Wziąć prysznic (ale bez olejków, nawilżających kul do kąpieli itp!).
 • Unikać kofeiny i alkoholu.
 • W dniu zabiegu załóż luźne ubrania z przyjemnych w dotyku tkanin. Twój naskórek po depilacji może być podrażniony. Poza tym prawdopodobnie na skórę zostaną nałożone maści lub żele łagodzące.

Nie powinnaś za to:

 • Stosować kremów i balsamów nawilżających w dniu zabiegu - skóra powinna być czysta i sucha.
 • Lepiej również zrezygnować z dezodorantu i perfum.
 • Depilacja laserowa

Czego nie robić bezpośrednio po zabiegu depilacji laserowej?

Po zabiegu laserem Twoja skóra może być podrażniona i bardzo wrażliwa. Chociaż rekonwalescnecja nie powinna zająć Ci zbyt dużo czasu, możesz dodatkowo pomóc swojemu ciału, unikając pewnych rzeczy.

Przede wszystkim nie powinno się zbytnio nagrzewać skóry. Dlatego przez kilka dni po zabiegu musisz unikać sauny, nie wspominając już o ekspozycji na słońce. Niewskazane są też gorące kąpiele i prysznice.

Poza tym przez tydzień po zabiegu zrezygnuj z peelingów, szczotkowania na sucho, kremów wybielających, czyli wszystkich zabiegów, które w jakiś sposób podrażniają naskórek. Laser zadziałał nie tylko na włoski, lecz także martwe komórki naskórka!

Przed dwa do trzech dni po zabiegu nie powinno się również wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Wykluczone jest też pływanie na basenie. Chlorowana woda może podrażnić skórę.

Na kilka dni zrezygnuj także z noszenia ciasnych, dopasowanych ubrań.

Jeżeli po zabiegu dokucza Ci ból, a skóra jest opuchnięta, możesz sięgnąć po Paracetamol. Zabronione są jednak Ibuprofen i Aspiryna, ponieważ mogą wejść w reakcje z laserem.

Depilacja laserowa - przeciwwskazania

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, istnieją przeciwwskazania do depilacji laserem. Oprócz tych wymienionych powyżej, zabieg wykluczają także tatuaże w miejscu, z którego chce się usunąć włosy.

Niewskazana jest też depilacja w okresie ciąży i karmienia piersią. Oprócz tego z depilacji muszą zrezygnować również osoby cierpiące na depresję i epilepsję, różnego rodzaju choroby skórne oraz biorące niektóre rodzaje leków - zwłaszcza antybiotyki i antydepresanty, które mają działanie światłouczulające.

Czym się kierować wybierając salon kosmetyczny oferujący depilację laserową?

Wybierając salon, w którym chcesz wykonać zabieg depilacji laserowej, powinnaś zwrócić uwagę na dwie rzeczy:

 • Jakie urządzenie stosuje się podczas zabiegu?
 • Jakie doświadczenie i wykształcenie mają pracownicy?

Jednym z najnowocześniejszych urządzeń, które pozwala na delikatniejszą i skuteczniejszą depilację, nawet w przypadku skóry wrażliwej, jest depilacja laserowa LightSheer Duet.

Znajdziesz go między innymi w warszawskim salonie kosmetycznym Royal Beauty Clinic. Gabinet ma nie tylko doskonały sprzęt, ale również zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów, którzy doskonale wiedzą, jak zadbać o Twoją skórę.

Komentarze